V současné době běží výběrové řízení na zhotovitele. Jméno firmy, která se do přeměny pustí, má být známo do 30. listopadu. „Vzhledem k tomu, že budeme vítězné společnosti předávat staveniště na přelomu podzimu a zimy, nepředpokládám, že bude práce rozjíždět ještě letos. Možná dojde na kácení stromů kolem silnice. Do rozkopávání náměstí se nejspíše dá na jaře příštího roku," vyjádřil se Brychta. Hotovo má být podle harmonogramu nejpozději v dubnu 2015.

Radní již schválili smlouvu o poskytnutí dotace na kompletní rekonstrukci za 41 milionů korun. Peníze město získalo z Regionálního operačního programu Jihovýchod. „Dotace je ve výši 70 procent z 41 milionů korun, přičemž účast Žďáru činí konkrétně 14,6 milionu korun. Uvidíme, jaký obnos nakonec vysoutěžíme, protože ekonomická recese stále trvá a ceny stavebních prací jsou stlačeny hodně dolů," podotkl ještě místostarosta Brychta.

Rozsah činností je dán projektovou dokumentací zpracovanou Atelierem RAW Brno a týká se pochůzných i pojízdných ploch náměstí. Dále zlepšení organizace dopravy, zvýšení počtu stání pro vozidla přepravující osoby těžce pohybově postižené a nově vytvoření jednoho stání pro osoby doprovázející dítě v kočárku. Obnovou projde zeleň, a to včetně úprav vedoucích ke snížení hluku v prostoru centra z přilehlé silnice I/37.

„Novou dominantou se stane kašna, která bude umístěna na místě dnešní fontány. Bude mít podobu kamenné mísy s motivem pěti pramenů řeky Sázavy. V jejím středu budou umístěny trysky a vodní prameny z nich budou mít nastavitelnou intenzitu a večer se počítá s jejich nasvícením," zní ze žďárské radnice. Dalším novým prvkem má být časová osa města mezi morovým sloupem a Starou radnicí. Půjde o linii šesti bronzových desek zapuštěných do dlažby a obsahujících základní časové mezníky ve vývoji města. Celý prostor doplní nový mobiliář.

Mobiliář budou tvořit mimo jiné lavičky, kruhová lavice kolem lípy, stojany na kola, odpadkové koše, pítko a nový informační panel. Součástí projektu je dále rovněž rekonstrukce veřejného osvětlení včetně instalace osvícení kamenných bloků v centrální části náměstí Republiky, některých korun stromů nebo třeba morového sloupu.

„Náměstí dlouhodobě volá po obnově vzhledu a mě těší, že budeme moci konečně tento nejdůležitější centrální prostor města opravit a dát jej k jeho dalšímu oživení," sdělila starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.