Výstavbě nového obchodního centra, jež nahradí ruiny někdejších zemědělských budov mezi ulicemi Jamská a Novoměstská, nezabránily zatím ani protesty lidí žijících v bytových domech v blízkosti budoucího nákupního centra. „Naším hlavním požadavkem je, aby obchůdky, které se mají nacházet u hranice našeho pozemku, byly alespoň posunuty. Podle našich informací by navíc měly být umístěny na několik metrů vysokém valu, což by vedlo k velkému zastínění bytů v nižších patrech,“ uvedl v době vzniku písemného protestu Josef Přikryl, obyvatel jednoho z bytových domů pod plánovaným obchodním centrem.

Podle vedení firmy Realsant byly na základě těchto námitek provedeny odborné posudky, které řešily mimo jiné i zastínění bytů. „Prozatím se zjistilo, že umístění obchodního centra vyhovuje platným normám, a to dokonce s rezervou,“ podotkl František Chrást s tím, že s obyvateli zmiňovaných bytových domů jednají i nadále.

Vedení města o námitkách obyvatel ví, formu petice však podle nich jejich protest neměl. „Do dnešního dne nám žádná oficiální petice nepřišla, ani jsme ji na radě neprojednávali,“ nechala se slyšet žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová. 

Nákupnímu centru v Novoměstské ulici bude dominovat hypermarket Tesco, u nějž je zvažována i čtyřiadvacetihodinová provozní doba. Doplněn bude mimo jiné i prodejnou pečiva Enpeka nebo obchodem, který nabízí potřeby pro dům, zahradu a pro kutily. Chybět by neměla ani obuv a další drobnější obchůdky se zbožím všeho druhu.

„Čekáme na to nové obchodní centrum jako na smilování. Lidé z Vodojemu to mají s nakupováním snad nejhorší z celého města. K nejbližší prodejně Lidl je to poměrně daleko, nemluvě o tom, když si chci koupit čerstvě nakrájené uzeniny nebo sýry. To pak musím jít pomalu přes půl města,“ svěřila se Lenka Urbanová ze Žďáru nad Sázavou. Nákupní centrum, v němž vznikne několik desítek nových pracovních míst, má zaujímat plochu kolem 36 tisíc metrů čtverečních.

Kromě hypermarketu Tesco a dalších obchodů vyroste v areálu také parkoviště pro zhruba tři stovky automobilů. K obchodnímu domu se bude sjíždět z ulice Novoměstská, což je silnice I/19. Zvažovalo se také propojení s Jamskou ulicí. Tento záměr však podle dosavadních informací zrealizován nebude.