Nové družstevní byty vyrostou ve Žďáře nad Sázavou ve dvou lokalitách. Čtyřicet z nich bude stát na místě bývalého kulturního klubu Batyskaf blízko náměstí Republiky. Zbytek vznikne namísto bývalých jeslí v Okružní ulici.

Se vznikem nového bydlení je spokojená důchodkyně Alžběta Krupicová. „Teď už tu s manželem bydlení máme. Ale trvalo nám, než jsme nějaké získali. Kdybychom v mládí mohli využít něco podobného, usnadnilo by nám to hledání,“ okomentovala místní obyvatelka.

Vánoční trhy v Novém Městě na Moravě.
Jarmark s vánočními dárky: lidem na trzích v Novém Městě chyběl jen sníh

Na výstavbě bytů spolupracuje Žďár nad Sázavou se společností BDSO. „Jedná se o jeden z vícero projektů založených na spolupráci města a partnerské společnosti. Smyslem je podpořit dostupnost bydlení pro obyvatele Žďáru nad Sázavou,“ informoval starosta města Martin Mrkos.

Celkem bude ve městě pod Zelenou horou k dispozici sto čtyřicet bytových jednotek. Velikostí se budou pohybovat od jednopokojových až po čtyřpokojové s balkonem nebo lodžií. Kromě bydlení by zájemci měli získat také vyhrazené parkovací místo.

Zdravotní sestrou z Vysočiny, která soutěží o titul Sestra sympatie, je Leona Pivková z chirurgického oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě.
O titul Sestra sympatie soutěží dvě ženy z Vysočiny. Želízko v ohni má i Město

V Okružní ulici budou stát dva domy se stovkou bytů. Ty budou především pro lidi nad padesát let. První dům bude bezbariérový a uzpůsobený pro lidi s omezenou schopností pohybu a orientace.

Sousední objekt se pak má stát sídlem i pro dětské skupiny se dvěma třídami a zázemím. Děti budou mít oddělený vstup a vlastní zahradu.

Domy budou propojené společným prostorem. V něm je plánovaná jídelna, ordinace lékaře nebo sociální a další služby. Ty poslouží nejen obyvatelům nových bytů, ale také veřejnosti.

Želiv. Vítězný vánoční strom Kraje Vysočina, který postupuje do finále ankety Deníku o nejkrásnější vánoční strom.
Nejhezčí vánoční strom Vysočiny: zvítězil krasavec ze Želiva, míří do fínále

Manažerka společnosti BDSO Martina Vyrtychová Deníku řekla, že podrobnosti projektu ještě připravují. „V tuto chvíli všechno ještě připravujeme a doděláváme všechny podklady pro zájemce. Ty už však můžeme sdružovat a informovat je, jakmile to bude možné,“ doplnila.

Cílem projektu je podle BDSO propojit dvě odlišné věkové skupiny. Společnost plánuje zahájit registraci zájemců o koupi nových bytů na leden příštího roku. V nabídce by už byly i velikosti bytů a na výběr by byly jak rezidenční, tak seniorské typy. Cenu bytů firma zatím neuvedla, kolaudaci obytných jednotek chystá na rok 2027.

Mohlo by vás zajímat: Tragédie ve Velké Bíteši, policie vyšetřuje vraždu seniora

Zdroj: Policie ČR