Ve Velkém Meziříčí se činže u bytových domů postavených do roku 1993 zvedne o 9,67 koruny za metr čtvereční. „Rozhodli jsme se pro zvýšení ze současných 24,12 na 33,79 koruny. U bytů se sníženou kvalitou zaplatí nájemníci od příštího roku 31,17 koruny,“ potvrdil informaci starosta Velkého Meziříčí František Bradáč.

Obyvatelé druhého největšího města na Žďársku si tak měsíčně za padesátimetrový byt už příští rok připlatí necelých čtyři sta osmdesát čtyři korun.

Zvýšení cen nájemného se ovšem dotkne pouze starších bytů. Nájem v domech postavených po roce 1993 již v současné době přesahuje čtyřicet korun za čtvereční metr a měnit se prozatím nebude. „Rozdíl výše nájmu u starých a nových domů byl nespravedlivý. Ve starších bytech platí lidé nesrovnatelně nižší částky. Chtěli bychom tyto nerovnosti odstranit,“ vysvětlil důvod zdražení František Bradáč.

Zvýšení cen se dotkne například nájemníků v ulici Bezručova či Nad Sv. Josefem. Dohromady to bude ve městě dvě stě padesát devět bytů. „V minulosti se nájem neměnil i několik let. Dlouho se o zdražování mluvilo, ale nic se nedělalo. Proto se to nyní dohání velkými skoky,“ sdělil starosta Bradáč.

Osmdesát procent za dva roky Zvýšení cen se projevilo již letos. Na začátku roku totiž nájemné podražilo z původních 18,47 na současných 24,12 koruny za metr čtvereční.

Během dvou let se nájem u „starých“ bytů dohromady zvyšuje o 15,32 korun za čtvereční metr, tedy o zhruba osmdesát procent. „Vycházíme z červnového výnosu ministerstva pro místní rozvoj, kde je stanovena základní cena bytu na určité období a pro konkrétní lokalitu,“ informoval František Bradáč.

A co říkají zdražování nájemného Velkomeziříčští? „Je to pár týdnů, co mi přidali na důchodě pětistovku. A už vím, že mi ji vezme dražší nájem. Ale jsou tací, co platí za bydlení více,“ nechal se slyšet důchodce Jaromír Kadleček.

Lucie Kučerová