„Je to sice krok velmi nepopulární, protože většina nájemníků stále platí regulované nájemné, ale nezbytný. Současný způsob je nespravedlivý vůči novým nájemníkům, kteří již musí platit za totožný byt daleko více než lidé s původními smlouvami. Navíc se většinou jedná o mladé rodiny s malými dětmi, jejichž příjmy obvykle nejsou vysoké,“ informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Pětistovka navíc

„Dalším důvodem zvýšení nájemného je nutnost vložit do bytového fondu další peníze, prostřednictvím kterých se pak mohou modernizovat další domy na sídlištích,“ doplnil starosta s tím, že Bystřice celkem vlastní osmnáct set čtyřicet tři nájemních bytů.

V loňském roce se regulovaná činže v Bystřici nad Pernštejnem zvýšila z původních 18,34 korun za metr čtvereční na 21,70 korun s výjimkou bytů s pečovatelskou službou.

V příštím roce by se výše regulovaného nájmu měla vyšplhat téměř k osmatřiceti korunám za metr, což je běžné komerční nájemné. „U dvoupokojového bytu to udělá něco přes pět set korun, záleží na jeho velikosti,“ poznamenal Karel Pačiska.

Zvýšení nájmu se nebude týkat bytů v „dépéesce“, kde obyvatelé za metr čtvereční obývané plochy uhradí dvacetikorunu. „Na nástavbu domu jsme dostali státní dotaci a z toho důvodu v horních bytech nájem více zvednout nemůžeme. V těch spodních bychom mohli, ale dělat to nebudeme. Bylo by dost nelogické, kdyby lidé v nástavbě měli za lepší bydlení nižší nájem než ti, co bydlí pod nimi ve starších bytech,“ dodal starosta.

Nájemníci, kterých se zvýšení nájmu týká, budou o připravované změně informováni v září, kdy jim budou nové rozpisy plateb za činži doručeny do poštovních schránek.