Zatímco Meziříčští platili letos za jeden metr čtvereční šestadvacet korun, od příštího roku to bude o osm korun více. „Dotkne se to nájemníků z celkem tří set bytů,“ uvedl Karel Lancman z Městské správy bytů.

Zdražení nemine ani obyvatele okresního města, kde se nájem zvýší podobně jako ve Velkém Meziříčí, a to až o čtyřicet procent. Byty, v nichž lidé platí nyní nájem například 24 korun za metr čtvereční za měsíc, bude již v příštím roce zvýšen na více než 33 korun.

Dočkají se oprav?

Až o 33 procent se zvedne regulované nájemné také v bytech v Bystřici nad Pernštejnem a dotkne se to asi třinácti set nájemníků. „Rodina, která obývá například byt 4 + 1 o rozloze 74 metrů čtverečních bude muset v příštím roce vydat ze svého rozpočtu měsíčně o 342 korun více,“ informovala Vladimíra Peňázová z odboru bytového hospodářství.

Řada nájemníků je se zvyšováním nájmu smířena, nelíbí se jim však stav jejich bytů. „Klidně víc peněz za nájem zaplatím, ale ať se to na těch bytech odrazí. Třeba náš je v opravdu děsivém stavu. Už dva roky mám strach, že nám vyhoří od špatné elektroinstalace, která je celá ještě v hliníku a je tak třicet let stará. Každý den, když odcházím do práce, mám strach, jestli nám tam něco nechytne,“ řekla rozhořčeně Karolína Křížová z Bystřice nad Pernštejnem.

Velkého zvyšování nájmu se naopak nemusí bát lidé ve Velké Bíteši a ve Svratce. V druhém zmiňovaném městě se částka zvedne „jen o pár“ korun. „Dosud lidé platili v průměru 13 korun za metr čtvereční měsíčně, od Nového roku se to bude pohybovat kolem 16 korun. Týká se to asi dvaceti bytů,“ uvedl Jaroslav Bokvaj z bytové komise.

Ve Žďáře podraží nájemné i v bytech v domech s pečovatelskou službou. „Nájemné se pohybuje okolo sedmnácti korun a zvýšeno bude o třicet procent,“ sdělila Stanislava Prokopová, vedoucí žďárského majetkoprávního odboru.

--------------

Regulované nájemné ve Žďáře

Nájemné v roce 2008

24,11 – 37,66 korun/m2/měsíc

Nájemné v roce 2009

33,75 – 42,22 korun/m2/měsíc

Nájemné v domě s pečovatelskou službou

v roce 2008: 17,34 korun/m2/měsíc, v roce 2009: o 30 procent více