VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádražní ulici čeká celková obnova, radní sbírají inspiraci

Žďár nad Sázavou - Nádražní ulice ve Žďáře dostane novou tvář. Radnice chystá rekonstrukci jedné z nejrušnějších cest pro chodce ve městě. „Ulice s pěší zónou je přirozenou spojnici středu Žďáru s nádražím," upozornil místostarosta Josef Klement.

10.6.2015 4
SDÍLEJ:

Nádražní ulice spojuje náměstí Republiky a nádraží ve Žďáře. Vlevo je jedna z nejstarších fotografií ulice (začátek 20. let), rohový dům na snímku stojí na rohu dnešních ulic Nádražní a Tyršova. Foto vpravo zachycuje výstavbu bytových domů před nádražím. Foto: archiv Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou

O tom, jak by měla ulice po přestavbě vypadat, diskutovali radní při červnovém setkání s obyvateli. Teď dokonce radnice připravuje komentovanou vycházku s historikem. „Průvodcem nám bude Miloslav Lopaur. Nádražní ulici s námi projde a zmíní její historii," informoval Josef Klement. Procházka s výkladem začne v úterý 23. června v 17 hodin, sraz účastníků je u vlakového nádraží. Zúčastnit se může každý, kdo bude mít zájem.

Jak uvedl starosta Zdeněk Navrátil, radní chtějí, aby historický pohled hrál roli i v zadání pro úpravy ulice. „Chtěli bychom, aby historický vhled do Nádražní ulice, to, jak vznikala, bylo součástí zadání pro architektonickou soutěž," řekl Navrátil. Jak dodal, radní historické „pozadí" chtějí nově vnímat u všech budoucích stavebních projektů ve městě.

„Abychom nezapomínali na tradice, na to, z čeho to všechno vyrostlo. Pokud bude možnost, rádi bychom historii v nových projektech zdůraznili," řekl Navrátil.

Na procházce po Nádražní ulici se zájemci dozvědí leccos o příbězích domů, jež v ní stojí. „Nebudu hovořit jen o historii. Chci také upozornit na hodnotné domy, jimž by mělo město a především tým, co bude připravovat koncepci Nádražní ulice, věnovat pozornost. Mým osobním přáním je pokusit se uchovat původní historickou podobu u některých vybraných objektů, protože takových budov se dochovalo už velmi málo. Týká se to třeba secesních fasád, které již málokdo umí zhotovit," řekl Miloslav Lopaur, historik Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou. Lopaur je autorem Žďárského uličníku - knihy, jež popisuje právě historii místních ulic.

„Nádražní ulici vnímáme jako jednu z nejdůležitějších, její obnovou bude pokračovat oživování širšího centra města. Letos chceme začít s projektovou přípravou revitalizace celé ulice, teď pracujeme na zadání pro architektonickou soutěž. Chceme ji realizovat na podzim," řekl Navrátil. Podklady pro zadání soutěže chtějí radní získat i od Žďáranů. „Budeme mluvit i s lidmi, kteří v ulici žijí a provozují svoje živnosti," slíbil starosta. V červnovém zpravodaji vydá radnice na téma Nádražní ulice dotazník pro obyvatele.

Nádražní ulice je stará přes sto let. Ve Žďáře patřila k nejvýznamnějším ulicím, ale až do roku 1930 neměla úřední název, místní ji zvali Nová i Nádražní. V roce 1930 schválili zastupitelé název Rašínova.

Podle Miloslava Lopaura pak od roku 1940 začal kolotoč názvů, jak se měnily podle politické nálady: v roce 1940 to byla Nádražní ulice, v tomtéž roce padl návrh pojmenovat ji podle Bedřicha Drože, v roce 1945 přišel čas pro třídu Maršála Stalina a pak opět pro Nádražní (1962). Z ní se ještě stala Leninova třída (1971), až v roce 1989 dostala, už potřetí, jméno Nádražní ulice.

Na začátku výstavby se v ulici dodržoval jednotný styl domů, podle stavitele Josefa Křeliny. Po první světové válce se od toho upustilo, protože v ulici stavěly snad všechny místních stavební firmy. Tak se vedle sebe objevovaly domy ve stylu secese a historismu i moderně vyhlížející budovy. Koncepci parku se sochou rudoarmějce v Nádražní ulici a také města vytvořil v 50. letech architekt František Kočí.

Autor: Redakce

10.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš

ANO na Žďársku vyhrálo 132:42

Ilustrační foto.

Plameny po třech porážkách naplno bodovaly

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Vysočina – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb.

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení