Do náměšťského střediska, kde budou letouny bez munice startovat a přistávat, se začnou piloti slétávat již v neděli 8. září, s konečnou platností odlétat pak 21. září. „Žďár bude zasažen tímto cvičením je okrajově. Jejich trasy by nás měly míjet, nicméně nějaké přelety a s tím mírně zvýšenou hlukovou zátěž zaznamenat můžeme. Nikdo z letců tu nebude ubytován," poznamenala ještě Zvěřinová.

Samotná letová akce, při níž si procvičí pozemní návodčí spolupráci s piloty, bude konkrétně zahájena 9. září a potrvá do 20. září. V sobotu a v neděli se nelétá. Letecké posádky budou ve vzduchu od devíti hodin dopoledne a skončí až v jedenáct hodin v noci. „Uvědomujeme si, že každá podobná aktivita znamená určité omezení pro obyvatele prostoru činnosti. Ze strany armády budou podniknuty všechny kroky k tomu, aby případný negativní vliv byl po všech stránkách omezen," sdělila Sabina Introvičová z Velitelství vzdušných sil.

Devatenáct států

Kromě 22. základny letectva u Náměště nad Oslavou bude mezinárodní cvičení probíhat ve vojenských útvarech u měst Přerov a Bechyně a vojenských výcvikových prostorech Boletce a Libavá, kde jsou plánovány ostré střelby na leteckých střelnicích. Účast potvrdilo devatenáct zemí, mimo jiné Belgie, Řecko, Estonsko, Francie, Itálie, Německo, Velká Británie, Norsko, Spojené státy americké nebo Turecko.

Bližší informace o cvičení Ramstein Rover 2013 včetně techniky a vzdušných prostorů budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách základny www.lznamest.army.cz a ministerstva obrany www.army.cz.