„Současné jednání bylo vyvoláno ze strany města tak, aby se situace dále pohnula. O konkrétních specifikacích se zatím nerozhodlo, jednání budou pokračovat,“ informoval mluvčí žďárské radnice Jakub Axman.

Bližší v tom smyslu, co první schůzka při znovuobnovených hovorech o žďárské sportovní hale ujasnila, není ani Kraj Vysočina. „Jednání s městem Žďár nad Sázavou stále probíhají, nyní se jedná o změně poměru financování související s plánovanou velikostí haly. Omlouvám se, ale zatím nemohu být konkrétnější,“ vyjádřila se Eva Neuwirthová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Vybudování tělocvičny pro žďárské střední školy zřizované krajem, případně plnohodnotné sportovní haly, která by mohla sloužit i veřejnosti a oddílům, což by přivítala žďárská radnice, se řeší již několik let. Před časem se ale věc zadrhla na financování. Není tak ani jasné, zda dojde na halu, anebo kraj postaví pouze tělocvičnu pro potřebu svých středních škol. Žďárská radnice se původně na investici nechtěla podílet polovinou, jak očekával kraj. Nabídla podíl maximálně do výše patnácti milionů, přičemž kraj na základě studie požadoval zhruba o deset milionů více. To se Ždárským zdálo jako příspěvek do krajského majetku moc.

Taneční skupina Sagitta na jednom ze svých vystoupení.
Jak jsme žili v Československu. V pátek představíme žďárskou průmyslovku

Tělocvična by vyšla přibližně na třicet milionů korun, přičemž dříve se počítalo s tím, že pokud se kraj s městem neshodnou na výši svých podílů při vybudování haly, zůstane pouze u tělocvičny pro středoškolské studenty.

Aktuálně je zřejmé jen to, že v následujících dvou měsících vznikne smlouva o spolupráci mezi Žďárem a krajem. „Do konce května by měla být připravena smlouva o vzájemné spolupráci. Během té doby bude téma projednáno jak v orgánech města, tak i kraje,“ upřesnil Jakub Axman.

Tři krajské střední školy ve Žďáře navštěvuje zhruba osmnáct stovek studentů, přičemž tělocvičnou disponuje pouze průmyslovka. Je ale malá, s nízkým stropem a nemá oficiální parametry pro míčové sporty.

Za předpokladu, že se nakonec podaří postavit sportovní halu, která bude disponovat parametry pro ligové soutěže, mohli by ji využívat i sportovci.