Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad Bystřicí vyroste šibenice

Bystřice nad Pernštejnem - Soutěž o novou dominantu Bystřice je u konce. Ze tří navržených variant byla vybrána studie pražského ateliéru Mozkyt, který tak získá vyhlášenou odměnu ve výši deset tisíc korun.

3.10.2008
SDÍLEJ:

Návrh vítězné studie - místo hvězdárny však bude odlesněnému kopci Hora dominovat šibenice.Foto: archiv města

„Jejich studie představila vizi postavit na Hoře hvězdárnu, kopec odlesnit a vybudovat přístupové stezky s využitím výsledků Socholití,“ přiblížil bystřický starosta Karel Pačiska.

Hvězdárna nebude

Hvězdárna se však nakonec na Hoře budovat nebude, a to kvůli velké finanční náročnosti. Místo ní by však zástupci města na kopci rádi viděli šibenici. A k tomu ještě takzvanou cestu útrpného práva jakožto stanoviště s informačními tabulemi a ukázkami mučících nástrojů.

Návštěvníci by tak na vlastní oči měli možnosti vidět například kolo, do kterého byli odsouzení vplétáni nebo takzvaného osla s ostrým hřbetem, na jehož byli delikventi posazováni. „Chceme požádat ateliér Mozkyt o spolupráci a poskytnout mu zadávací podmínky, podle kterých by byla jejich studie upravena,“ poznamenal starosta Pačiska.

„Projekt by vyšel řádově na několik milionů, přičemž je možné požádat o dotaci z regionálního operačního programu. Ta může dosáhnout až 92,5 procenta z potřebné finanční částky,“ uvedl místostarosta Josef Vojta.

„Chceme také, aby se nejprve k plánované úpravě kopce vyjádřili obyvatelé města, patrně formou ankety,“ dodal místostarosta.

Vítězové soutěže nenamítají nic proti tomu, aby svůj projekt přizpůsobili aktuálnímu zadání zástupců města. „Chtěli jsme s Bystřicí navázat nějakou spolupráci, a to případně i v dalších projektech. Pracujeme sice v Praze, ale já i můj kolega pocházíme ze Žďárska a chtěli jsme se Vysočině nějak přiblížit,“ prohlásil architekt Jiří Dostál z ateliéru Mozkyt.

Hora by se tak v budoucnosti měla opět stát Šibennou horou, o které hovoří historické materiály.

Mučící nástroje

„Popraviště na kopci, v místě kdy jsou nyní kříže, existovalo už začátkem 15. století. I když tehdejší šibenice vypadala spíše tak trochu jako obrácený stůl, protože se obvykle věšelo více odsouzenců naráz. Exekuce a všechny náležitosti s ní spojené nebyly nejlevnější, město nemělo svého kata a jezdilo se pro něj do Poličky. Na nákladech na popravy se proto podílely všechny vesnice v okolí,“ vysvětlil šéf bystřického muzea Vladimír Cisár.

„Šibenná hora bývala vždy holým vrchem, aby byla těla oběšenců zdaleka viditelná. K zalesnění došlo až v roce 1853. Krutost středověkých trestů odpovídala době. Odsouzení byli lámáni v kole, trhali je rozžhavenými kleštěmi nebo je koňmi táhli až k šibenici na oslích kůžích,“ popsal Vladimír Cisár.

Autor: Lenka Mašová

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení