Celou akci uspořádal Veterán klub Úsobí a role hlavního organizátora se ujal René Kotěra z Okrouhlice. „Dnes probíhá již čtvrtý ročník našeho setkání. Schází se tu hlavně členové našeho klubu, ale na akci přijíždějí i ti, kteří se o ní doslechli víceméně náhodou,“ uvedl Kotěra.

A na parkovišti se vskutku bylo na co dívat. Zaparkováno zde bylo několik desítek nablýskaných automobilů i unikátních motocyklů všech možných značek a zemí výroby. Někteří jejich majitelé mezi nimi procházeli ustrojeni stylově do dobového oblečení.

„Velmi rád se těchto setkání zúčastňuji. Přijíždím sem z Humpolce a těším se, až si popovídám s přáteli a vyměníme si nové názory a zkušenosti,“ pousmál se majitel nádherného vozu Hudson z roku 1936 František Jokl. Jeho vůz byl z dílů vyrobených v továrnách v Detroitu, sestaven v předválečném Německu.

„Nejprve byl v majetku americké ambasády v Německu, poté se tři roky po válce dostal do vlastnictví Barrandovských studií, odkud jej těsně před sametovou revolucí koupil soukromý sběratel. No, a od něj jsem vůz před několika lety získal já,“ přiblížil historii skutečně výstavního kousku s překrásným interiérem v červené barvě Jokl.

Statisíce korun

Na kolik takový koníček majitele veteránů přijde? Ceny se podle nich raději nezveřejňují. „Ale do aut i motorek jsme s otcem investovali už v řádech statisíců,“ spočítal René Kotěra. Ten ještě všechny fanoušky nablýskaných krasavců pozval do areálu pivovaru Ježek v Jihlavě, kde se tento pátek uskuteční další přehlídka veteránů.