„Všechny tyto žádosti o vydání značky na přání bylo možné akceptovat, protože neobsahovaly nepovolené znaky či kombinace a žadatel o ně byl v pořadí jako první. Hned na začátku týdne přišlo šest lidí, aktuálně máme devět zájemců o speciální poznávací značky," konstatoval v pátek vedoucí odboru dopravy žďárského městského úřadu Jaroslav Miklík.
Další vlnu zájmu o „espézetky" na přání v městském úřadě ve Žďáře očekávají v horizontu čtrnácti dní. „Až lidé uvidí originální značky na autech a až začnou chodit žádosti z firem," vyjádřila se mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová.
Zakázaná písmena
Při žádosti o značku na přání platí některá omezení. Lidé si například nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova, nebo ta, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Zákaz využití těchto snadno zaměnitelných písmen si podle ministerstva dopravy vyžádala dopravní policie.
Značka na přání je nepřenositelná. Stejnou značku nebude možné vydat ani v případě její ztráty nebo odcizení. Uchazeči o originální „espézetku" musejí zaplatit pět tisíc korun za jednu tabulku, tedy deset tisíc korun za automobil.
Třináct zájemců už evidují za první čtyři pracovní dny roku 2016 ve Velkém Meziříčí. „Dva z nich si zadali jen registraci, tam se platí pět set korun a registrace platí tři měsíce. Co se týče samotných značek, tak lidé k tomu přistupují rozumně, neměli jsme tady nic extra, jenom různé číselné kombinace a k nim třeba dvě písmena," přiblížil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství velkomeziříčského městského úřadu Jiří Pospíchal.
Z firem ve Velkém Meziříčí ještě o značku na přání nežádal nikdo. „Ale měli jsme tady i jednu žádost o značku na nosič na kola, za to se platí 600 korun," dodal Pospíchal.
Na rozdíl od Velkého Meziříčí je v Novém Městě o speciální poznávací značky zájem nulový. „Skutečně nula. Zatím se žádný zájemce neobjevil," sdělil v pátek dopoledne vedoucí tamního odboru dopravy a vnitřních věcí Petr Pazour.
„Co se týče firem, tak ty mají sídla spíše mimo Nové Město, třeba v Brně nebo v Praze, a soukromí majitelé aut zájem o značky za deset tisíc korun neprojevili," dodal Pazour.
O moc větší zájem o speciální registrační značky není ani v Bystřici nad Pernštejnem. Tam dosud evidují dvě žádosti, přičemž oběma bylo možné vyhovět.
„V jednom případě jde pouze o kombinaci čísel, ve druhém budou na poznávací značce písmena a jedno číslo," přiblížil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství bystřické radnice Jiří Daniel.
Víte, že?
Při žádosti o značku na přání platí některá omezení. Lidé si například nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova, nebo ta, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. „Espézetka" musí mít osm znaků.
Určitá kombinace čísel a písmen na značce se dá rezervovat, a to po dobu tří měsíců za poplatek ve výši 500 korun.
Značka je nepřenositelná, stejnou nebude možné vydat ani v případě její ztráty či odcizení. Za jednu tabulku zájemce zaplatí pět tisíc, tedy deset tisíc korun za auto. Pořídit se dá i značka na nosič kol, a to to za 600 korun.