Tento pořad představí všechny památky UNESCO v republice. Na obrazovkách České televize by se měl objevit pravděpodobně na jaře příštího roku. Zájem o něj už projevilo také pět zahraničních televizí. „Chceme, aby se cyklus vysílal před začátkem turistické sezony. Jeho cílem totiž je ukázat lidem naše nejkrásnější památky a udělat to takovým způsobem, aby je to nadchlo, emotivně probudilo a donutilo vypravit se na představená místa i osobně,“ popsal Vít Bělohradský, producent pořadu a jednatel společnosti Frmol, která cyklus realizuje.

K natáčení je používaná filmová technika včetně čtyřmetrových až třináctimetrových jeřábů, kolejových jízd nebo malých vrtulníků. Tyto ze země ovládané modely helikoptér, které mají rozpětí vrtule dva metry, by měly nést kameru. „Díky tomu můžeme natočit těsné oblétávání ambitu. Ukážeme tak divákům takové pohledy na památku, jaké běžně vidět nemohou,“ přiblížil Vít Bělohradský.

V létě by pak měly být zrealizovány letecké snímky s velkými helikoptérami, které umožní pohled na Zelenou horu z nadhledu. Vrtulník se má ke kostelu přibližovat přes Konventský rybník, aby ve výsledku vyniklo zasazení památky do okolní krajiny. Průvodce pořadem je známý český herec Miroslav Táborský, který má ve Žďáře setrvat až do úterý.

„Ještě nikdy jsem tady nebyl. Když jsem četl scénář, tak jsem se sem moc těšil, protože všechno, co jsem se o poutním kostele dozvěděl, je velice zajímavé,“ nechal se slyšet Miroslav Táborský. Pořad, na němž společnost Frmol spolupracuje s Českou televizí, památkáři, kraji a mnoha dalšími subjekty, nebude možné vidět jen na televizních obrazovkách. Ke své nekomerční prezentaci jej budou moci využít i kraje. Cyklus zhruba půlhodinových pořadů tak může napomoci k lepší propagaci památek a zvýšení jejich návštěvnosti.