Sice to není přesně to, o co zástupci sídel léta usilovali, tedy možnost se účastnit povolovacího procesu a mít v něm poslední slovo, ovšem alespoň něco.
Peníze na kulturu

Podle nové vyhlášky, kterou se do té doby sporné a administrativně „nepostižitelné“ terminály dostaly na roveň klasických výherních automatů, mohou nyní města profitovat i z nich.

Jako první zareagovali ve Žďáře nad Sázavou, kde díky nové vyhlášce města o místních poplatcích bude odhadovaný zisk z provozování terminálů více než čtyři miliony korun ročně.„Bylo povoleno devět elektromechanických rulet, 168 videoloterijních terminálů a dvacet ostatních,“ upřesnila vedoucí finančního odboru žďárské radnice Jitka Vácová.

„Bohužel, videoloterijní terminály prostě nemůžeme podle platného zákona zrušit a ani se k nim vyjádřit. Tak je alespoň nyní zpoplatníme v náš prospěch,“ sdělila místostarostka Žďáru Dagmar Zvěřinová.

Peníze, které tímto způsobem navíc přitečou do žďárské kasy, následně poplynou na podporu kultury a sportu ve městě.

Poplatek v maximální možné výši, tedy pět tisíc korun za jeden přístroj za čtvrt roku, hodlají zavést i v Novém Městě na Moravě. Rozhodli o tom tamní zastupitelé. "Bude se jednat asi o půl milionu korun za tři měsíce,“ upřesnil novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Možnost profitovat z terminálů, kterou dosud mělo jen ministerstvo financí, jež je povoluje, hodlají využít i ve Velkém Meziříčí.

I když jim šlo především o to, aby mohli umístění terminálů na území města regulovat. Zastupitelé se novým místním poplatkem budou zabývat 21. září.„Změnu zákona vnímám jako úlitbu provozovatelům. Když už to tak dopadlo, myslím si, že by ale byla škoda, kdybychom výběr poplatků v maximální výši nevyužili. Ovšem není to, oč jsme léta stáli,“ prohlásil starosta Velkého Meziříčí František Bradáč.

Od prvního října budou ve Velké Bíteši „kasírovat“ i provozovatele tří elektromechanických rulet, třiatřicet videoterminálů a dvou ostatních technických zařízení. A to rovněž pěti tisíci korunami za tři měsíce na přístroj.

V Bystřici nad Pernštejnem zatím rozhodnutí o možnosti vybírat poplatky z provozu videoloterijních terminálů, proti nimž léta brojí, odložili.