Časově omezenou pracovní příležitost vytvořili aktuálně také mimo jiné v Kuklíku na Novoměstsku, kde našla od začátku června uplatnění jedna osoba, smlouva je s ní uzavřena do konce září.

Podobně jsou na tom v současné době stovky dalších obtížně umístitelných uchazečů o zaměstnání, kteří si nemohou najít standardní práci. Navíc si tímto způsobem vydělávají nějaké peníze a rovněž obnovují své pracovní návyky.

„V roce 2011 bylo ve žďárském okrese obsazeno celkem 294 míst veřejně prospěšných prací, letos k poslednímu červnovému dni jde o 204 těchto míst," sdělil vedoucí oddělení zaměstnanosti a tiskový mluvčí jihlavského úřadu práce pro Vysočinu Miloš Zauf. Je to zároveň o patnáct takto zaměstnaných osob více než ke konci května 2012.

Poptávka po práci

Jak dále mluvčí úřadu práce Zauf poznamenal, z pohledu nezaměstnaných ve žďárském okrese se zájem o veřejně prospěšné práce liší regionálně.

Podle jeho vyjádření evidují velkou poptávku po této výdělečné aktivitě především v obcích, kde je vysoký počet uchazečů o zaměstnání, minimální počet volných pracovních míst a tedy minimální šance získat uplatnění na trhu práce.

„Záleží vždy také na tom, zda obec pracovníky akceptuje. Musí dojít k dohodě mezi obcí, zaměstnavatelem a úřadem práce," vysvětlil mluvčí.

Na Vysočině má úřad práce na podporu letošních veřejně prospěšných prací kolem šedesáti milionů korun. Oproti loňskému roku je objem pro tyto účely určených peněz mírně snížený, ovšem v případě potřeby budou prostředky navýšeny.

Podíly na platu

Financování veřejně prospěšných prací je souběžně s národními finančními prostředky podpořeno prostředky z evropských sociálních fondů.

„Obvyklá měsíční částka na jednoho pracovníka se pohybuje ve výši osm tisíc korun, přičemž úřad práce se na těchto mzdových nákladech zaměstnavatele podílí z pětasedmdesáti procent," informoval tiskový mluvčí Miloš Zauf.