„I letos je kongres rozdělen na tři sekce. První věnujeme tématu, o kterém se velmi málo mluví, a to úmrtí v chirurgii a jejich příčiny, dalšími tématy jsou poranění paže, loketního kloubu a předloktí. Třetí odborná sekce kongresu se bude věnovat řešení následků rozsáhlého poranění ruky a zápěstí,“ uvedl primář chirurgického oddělení pořádající novoměstské nemocnice Jiří Toman.

Prvním přednášejícím letošního ročníku bude chirurg Radek Kebrle z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie Vysoké nad Jizerou, který operoval tenistku Petru Kvitovou. „Setkání českých a slovenských chirurgů na Moravě organizované naší nemocnicí je jedno z největších chirurgických sympozií v České republice. Součástí letošního ročníku je valná hromada České chirurgické společnosti, která se koná jednou ročně,“ upozornil Jiří Toman.

Na dvoudenní akci se přihlásilo jednačtyřicet přednášejících, účast potvrdily přes tři stovky lékařů. Již tradičně je více než třetina zúčastněných ze Slovenské republiky. Akce je garantována Výborem České chirurgické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně, Výborem Slovenskej chirurgickej spoločnosti, Výborem České společnosti pro úrazovou chirurgii ČLS JEP, Výborem Slovenskej spoločnosti pre úrazovú chirurgiu, Výborem české společnosti chirurgie ruky a Výborem Slovenskej spoločnosti chirurgie ruky.

Odbornou část doplňuje každoročně kulturní program. „Letos se mohou účastníci kongresu těšit na varhanní koncert Petra Koláře v kostele svatého Václava v Radešínské Svratce,“ doplnila mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.