Blízkým se neozval a nepodal o sobě žádnou zprávu. Letos 1. října to byl právě jeden rok, co tohoto muže oficiálně hledají policisté.

Jaroslav Karpíšek je jednou ze zhruba devíti desítek osob ze žďárského okresu, po nichž už během letošního roku policisté pátrali. Většinu z těchto lidí se podařilo najít. Přesto v evidenci policie i nadále zůstává několik závažných případů, kdy objevení hledaného nebo pohřešovaného člověka trvá už několik let.

Závažné případy

Podobenky osob se základními informacemi o jejich vzhledu a okolnostech zmizení umisťují policisté i na veřejně přístupných webových stránkách.

„Tato databáze je určena jak novinářům, tak i široké veřejnosti. Poznatky od nich pak často pomáhají k nalezení hledané nebo pohřešované osoby,“ vysvětlila žďárská policejní mluvčí Jana Martincová. Zároveň ale upozornila, že zdaleka ne všechny případy se ve webové databázi, která zkušebně funguje již od roku 2006 a „na ostro“ od února 2007, nakonec objevují.

Zařazeni do databáze na policejním webu jsou především lidé pohřešovaní, tedy ti, které začali jejich rodinní příslušníci nebo například zaměstnavatel náhle postrádat a rychlé zveřejnění jejich fotografie může k nalezení velmi pomoci.

Do přístupné databáze bývají zařazeny také osoby delší dobu neúspěšně hledané. „To znamená osoby, na které byl vydán příkaz k zatčení, předání do výkonu trestu odnětí svobody, k předvedení nebo i podezřelé osoby,“ objasnila Martincová.