První nedočkavci se budou moci svézt na kolotočích a dalších atrakcích v úterý 8. května odpoledne, ale bez hudebního doprovodu. Ten bude povolen až od čtvrtečního odpoledne, ovšem pouze do deseti hodin večer.

„Naše pouť je hned po pražské Matějské pouti největší akcí tohoto druhu v celé republice. Účastní se jí desítky tisíc lidí," nechal se slyšet žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

Stejně jako v předešlých letech kolotoče, houpačky, autodromy a stánky obsadí plochu autocvičiště, rychlobruslařského oválu u zimního stadionu a prostory v okolí sportovní haly. V letošním roce v této lokalitě návštěvníci najdou celkem 49 malých atrakcí a 39 velkých.

Jen pro odvážné

Chybět nebude ani novinka, která potěší především milovníky adrenalinových zážitků. „Zjednodušeně řečeno se jedná o dvě kola, která se točí, a jsou v nich umístěné ještě nějaké otáčecí lavice. Zatím jsem to neviděla, ale dělalo se mi špatně, jenom když mi fungování atrakce bylo vysvětlováno," přiblížila zařízení nazývající se Obří kruhy žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová. Zároveň dodala, že se speciální výběrová komise snaží do města každý rok nějakou novinku dostat. „Přitáhne to návštěvníky, a i lidé, kteří ji sami nevyzkoušejí, se na ni alespoň přijdou podívat," podotkla Zvěřinová.

Ostatně právě provozovatelé adrenalinových atrakcí jsou se svými žádostmi o účast na žďárské Svatojánské pouti v převaze. „Trend je teď totiž hodně zaměřený na teenagery, kteří zůstanou na pouti déle do večera a jsou tam ochotni utratit více peněz – a to i za špatného počasí," řekla žďárská starostka.

Labutě a kolotoče

Výběrová komise se ale snaží, aby spektrum zábavy bylo co nejpestřejší a uspokojilo nejen mládež, ale i malé děti. Ani letos tedy nebudou chybět tradiční labutě nebo menší kolotoče. 

„Jsem ráda, že lze na žďárské pouti najít i nějaké menší atrakce. Se svým čtyřletým synem přece jen těžko půjdu na centrifugu nebo nějakou vystřelovací kouli. Nemluvě o tom, že tyto atrakce jsou neskutečně drahé," myslí si Veronika Špačková ze Žďáru.

Velký zájem o účast na žďárském pouťovém veselí mají také provozovatelé autodromů. Hned několik jich ale muselo být letos odmítnuto. „Více než šest jich mít nebudeme. I tak se nám to zdá dost, ale majitelé atrakcí nám tvrdí, že se jim to stále vyplatí," uvedla Dagmar Zvěřinová.

Návštěvníkům, již na pouť nemíří kvůli atrakcím, ale i za nákupy, budou opět k dispozici stánky s občerstvením, hračkami, oblečením, cukrovinkami a dalšími věcmi. „Jednat se bude o zhruba sto padesát stánků," sdělila Marie Šustrová ze žďárského komunálního odboru s tím, že je to přibližně stejný počet jako loni.

Vedení Žďáru se rozhodlo tento rok nezvyšovat světským ceny za pronájmy prostor. „Mohlo by se to promítnout do cen lístků na atrakce, což samozřejmě nechceme," podotkla Dagmar Zvěřinová. I tak město na pouti vydělá, ročně jde podle místostarosty Jaromíra Brychty o částu kolem 400 tisíc korun.

------------------

Svatojánská pouť ve Žďáře

Po Matějské pouti jde o největší akci tohoto druhu v ČR. Letos se na ni sjede 36 provozovatelů atrakcí, kteří přivezou 88 zábavních zařízení. Mezi nimi bude 49 malých atrakcí a 39 velkých. K dispozici bude i cca 150 stánků. Světští se do města začnou sjíždět v pondělí 7. 5. Druhý den odpoledne už smějí „točit", ale bez hudby. Od čtvrtečního odpoledne pak i s hudebním doprovodem, ovšem jen do 22:00 hodin. Svatojánská pouť je ve Žďáře také tradičně spojena s mnoha bohoslužbami.