Připomíná totiž žďárskou zajímavost, dnes už pozapomenutou místní tradici síťkování, a především Vavřína Krčila, který výrobu síťovaných produktů na Žďársku ve 20. letech minulého století organizoval a vlastně vynalezl celosvětově rozšířenou a oblíbenou tašku-síťovku. „Chtěli jsme obecné povědomí o této místní tradici a významné osobnosti Vavřína Krčila opět oživit," řekl žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

Zástupci města zároveň slavnostně předali do užívání nově zrekonstruovanou dolní část náměstí Republiky.

Sochu „síťovkového muže" slavnostně odhalili její autor, akademický sochař Jiří Plieštik, a vnuk Vavřína Krčila Roman Krčil. Ten přítomným povyprávěl příběh svého dědečka. „Mám radost, a beru to nejen jako poctu mému dědečkovi, ale zároveň připomínku tradice síťování a práce všech lidí, kteří se mu na Žďársku věnovali," řekl Roman Krčil. „Soše bych rád popřál, aby se stala součástí města a jeho koloritu, místem, kde se budou lidé scházet," dodal Roman Krčil.

Vedle sochy je také cedulka, která osobnost Vavřína Krčila připomíná. Jiří Plieštik „síťovkového muže" vytvořil ze silných nerezových drátů; tvaroval je za studena. Socha je na soklu napevno umístěná. Vypadá subtilně, ale měla by udržet hmotnost dospělého člověka. „Socha váží asi třicet kilogramů. Je na ní kolem šesti set svárů, jen na klobouku třicet jedna, pokud jsem počítal dobře," usmál se sochař Plieštik. Těsně před usazením na náměstí socha ještě prošla finální úpravou, takzvaným balotinováním otryskáváním keramickým granulátem.