„Místo u okénka s občerstvením do ruky, kde funguje prodej přes celou noc, se po vyhodnocení městskou i státní policií jeví především o víkendech jako kritické. Blízko je také velká diskotéka. Stávající kamera na obchodních domech místo pod sebou nemonitoruje dostatečně. Proto chceme kamerový systém rozšířit,“ konstatoval starosta Zdeněk Navrátil.

Na náměstí Republiky je nyní jedna kamera, která od obchodních domů sleduje část náměstí směrem do Nádražní ulice a ke Staré radnici, pod sebe tedy „nevidí“. Na místo není vidět ani z kamery na Havlíčkově náměstí.

Přehled kolem stánku s občerstvením a průchodu do atria má zajistit „oko“ umístěné na protější budově ČSOB. Zároveň bude sledovat část náměstí před Starou radnicí, kde stojí nová kašna. Pořízení nové kamery na náměstí Republiky bude stát dvě stě tisíc korun, město ale usiluje o dotaci, jež by finanční spoluúčast města snížila na dvacet tisíc. „Jako každý rok se účastníme Programu prevence kriminality Kraje Vysočina, z něj bychom mohli získat devadesát procent nákladů,“ informoval starosta.

Podle policistů je přínos kamer obrovský, hlídají okolí nepřetržitě, tedy i v době, kdy policisté zrovna nemohou být v terénu. „Hlavní náplní činnosti jak městské, tak státní policie je chránit bezpečnost lidí a majetek, a bez kamer si dnes svoji práci už dokážeme představit jen stěží. Případů protiprávního jednání je hodně, a počet strážníků či policistů je přece jen omezený,“ řekl vedoucí žďárské městské policie Martin Kunc.

Jak vedoucí strážníků dodal, lidé, když se stanou svědky nezákonného jednání, se často stydí nebo bojí podat o prožité události svědectví. Kamerový systém je pak pro vyšetřování i dopadení pachatelů výraznou pomocí. „Za rok 2014 bylo kamerami zjištěno několik set událostí,“ sdělil Martin Kunc.

K posledním činům, jež pomohly kamery letos ve městě vyřešit, patří třeba nedávný incident v domě s pečovatelskou službou v sídlišti Libušín. Odtud strážníkům oznámili, že tam neznámí lidé nabízejí věci k prodeji.

Hlídka se na místo okamžitě vydala. Díky kameře na hotelu Jehla strážníci zjistili, že z budovy utíkají muž se ženou, venku se rozdělují a snaží se prchnout. „Strážníci je ale v okolí Domu kultury zadrželi, protože hlídka zjistila díky kameře, kde se zrovna nacházejí. Bez kamery bychom je na rušném parkovišti těžko vysledovali,“ přiblížil Kunc.Pachatelé pak byli předáni státní policii. Jak se ukázalo, v pečovatelském domě okradli seniora o peníze. Zadržený muž byl navíc v policejní databázi hledaných osob.

Pokud jde o další vážné případy, kamery ve Žďáře mimo jiné pomohly objasnit vraždu taxikáře nebo několik loupežných přepadení. Díky nim a rychlému zásahu strážníků se také podařilo zachránit život člověku, který se na náměstí Republiky polil hořlavou látkou a chtěl se zapálit.