Festival pohybového divadla a tance zahájí v pátek 5. července francouzský choreograf a tanečník Dominique Boivin s představením Něžný bagr. Tanečním kolegou mu bude již zmiňovaný bagr. „Toto nečekané spojení tance a těžké techniky bude v rámci festivalu symbolem propojení města a areálu zámku a také potvrzením, že současné umění může být přístupné, humorné a zároveň emočně silné," konstatovala ředitelka centra Marie Kinská.

Vystoupení bude uvedeno hned dvakrát, nejprve v 9.30 hodin na náměstí Republiky a podruhé od 19 hodin v zámku. „Akce je prvním počinem chystaného kulturního centra na zámku. Je určena pro všechny věkové kategorie," doplnila ještě Kinská.

Pěveckou procházku se sbory Fons a Žďáráček po zámku připravuje Jean Gaudin. Se zpěváky spolupracuje na pohybově-vokálním výstupu odkazujícím na duch místa žďárské barokní gotiky. Angličanka Andrea Miltnerová zase zasvětí návštěvníky do barokního tance a Jan Malík předvede tanec pro jednoho muže, jeden stůl, jednu židli, jedno světlo a jeden zvuk. V divadelní maringotce přivítá diváky Pierre Nadaud, humor i překvapení přinese Divadelní gazpacho Anny Polívkové a Halky Třešňákové.

Festival slibuje další překvapení formou doprovodného programu, do něhož se zapojí žáci základní školy s projektem Tanec ve škole nebo místní dobrovolní hasiči.

Nebudou ovšem chybět ani výstavy, komentované či volné prohlídky expozic v budovách v zámku a rovněž interaktivní program pro děti. Akce se koná za každého počasí. „Součástí je dvouhodinový kurz barokního tance pro všechny. Ve čtvrtek 4. července odpoledne jej povede choreografka a tanečnice Andrea Miltnerová," vyjádřila se Marie Kinská. Místo je potřeba si předem zarezervovat.

Aktivitu příspěvkem ve výši čtyřicet tisíc korun podpořila žďárská radnice, a to konkrétně z grantu Kultura 2013. „Jsem rád, že se festival KoresponDance, který je už léta k vidění v Praze, podařilo, respektive jeho část, přenést i do Žďáru nad Sázavou," poznamenal druhý místostarosta Ladislav Bárta.

Za vznik tohoto kulturního počinu je vděčná i starostka Dagmar Zvěřinová. „Začátek prázdnin totiž bývá z tohoto pohledu ve městě vesměs hluchý," tvrdí Zvěřinová.

----------

Program akce

KoresponDance 2013, 5. 7. 2013

náměstí Republiky, Žďár

9.30 hodin, Něžný bagr

zámek Žďár

I. blok: 14 17 hodin Pěvecká procházka se sbory (Jean Gaudin + Fons a Žďáráček), Na půl cesty (Pierre Naudad), DeRbrouk (Jan Malík), II. blok: 19 22 hodin Pěvecká procházka se sbory, Na půl cesty, DeRbrouk, Barokní tělo odhaleno (Andrea Miltnerová)

doprovodný program: čtvrtek 4. 7.: stáž barokního tance pro všechny, pátek 5. 7.: program pro děti, komentované a volné prohlídky expozic, hudba, vstupenky 200 (dospělí), 120 (studenti, důchodci, rodiny), děti do 10 let vstup zdarma