V parných dnech jsou to především zdravotničtí záchranáři, kteří mají, obrazně plné ruce práce. "Ano v takových dnech máme mnohem víc výjezdů," potvrdil Petr Janáček mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina a doporučil, jak se v takových dnech chovat.

Vedra jsou podle Janáčka kritická pro astmatiky, kardiaky, pro lidi ve špatném zdravotním stavu, pro staré lidi. "Pokud se člověk necítí dobře, měl by omezit fyzickou námahu. Omezit pobyt na slunci a procházky ve městě. Důležité je vyhledat stín a hlavně pít," zdůraznil Janáček.

Jihlavská radnice
Slovní přestřelka kvůli penězům: nejste hejtmanem celé Vysočiny, spílal Zlesák

Pitný režim je v takových vedrech podle Janáčka důležitý i pro lidi jinak zdravé. V horku hrozí nebezpečí podle zdravotníků i dětem. Například dítě ponechané v horku před supermarketem v autě dlouhou dobu může zemřít. Je-li auto se zavřenými okénky ponecháno na přímém slunci, teplota uvnitř vozu roste velice rychle a již po méně než 10-15 minutách může mít na zdraví dítěte negativní vliv. V horku hrozí úpal a úžeh.

"Minimální příjem tekutin u člověka jsou 2 litry denně, kdo fyzicky pracuje a navíc venku, má pít mnohem více. Ovšem ne alkohol," zdůraznil záchranář. V Domově důchodců v Havlíčkově Brodě zatím následky veder nepociťují. "Domov je zateplený, takže izoluje i proti vedru. Obyvatelé chodí na terasu. Samozřejmě je upozoňujeme na pitný režim, protože starý člověk nemá pocit žízně a doporučujeme větrat," sdělila ředitelka Domova Hana Hlaváčková.

Kolapsy kvůli respirátorům

Například Josef Kubát z Havlíčkova Brodu by teď v horku nechtěl pracovat na záchrance. "Až budou lidi v autobusech kolabovat kvůli respirátorům, tak záchranka bude jezdit jak o život. Koho z důchodců nesrazil covid, toho pošle do mdlob respirátor," dodal na vysvětlenou.

Horko bude celý týden. Pro Růženu Čapkovou z Havlíčkova Brodu to není dobrá zpráva. "Mě spíš vyhovuje chladno a když nebudu muset, tak nevylezu. Ale něco se s tím počasím děje. Pamatuji jako dítě, že takové vedro přes třicet stupňů bylo v létě pár dnů a teď je to skoro pořád," povzdechla si.

Koupaliště v Lukách nad Jihlavou.
Top 5 tipů, kam vyrazit na Vysočině: Zoo Jihlava nebo koupaliště v Lukách

Ve středu bude podle meteorologa Milana Bubniaka většinou polojasno, na východě se mohou výjimečně vyskytnout přeháňky. K večeru se postupně vyjasní. „Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi patnácti až jedenácti stupni, nejvyšší denní teploty se naopak vyšplhají na 26 až třicet stupňů Celsia,“ upřesnil. 

Ve čtvrtek hlásí předpověď převážně jasno. Nejnižší noční teploty klesnou na patnáct až jedenáct stupňů Celsia. Nejvyšší denní teploty se očekávají mezi 29 až 33 stupni Celsia, na severovýchodě pak kolem 28 stupňů. V pátek bude jasno až polojasno. „Odpoledne a večer na západě Čech při přechodně zvětšené oblačnosti se ojediněle mohou vyskytnou bouřky. Nejnižší noční teploty očekávají meteorologové v rozmezí sedmnácti až třinácti stupňů Celsia,“ doplnil meteorolog s tím, že v pátek nás zároveň čekají nejvyšší denní teploty tohoto týdne. „Budou se pohybovat v rozmezí 30 až 34 stupňů Celsia,“ dodal Bubniak. 

Taxi. Ilustrační foto.
Maďar ukradl v Jihlavě taxi a ujel s ním přes půl republiky, dostal podmínku

Předpověď na sobotu je zhruba podobná. „Jasno až polojasno, během dne při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky, zejména v Čechách. Nejnižší noční teploty18 až 14 °Celsia, v údolích při uklidnění větru kolem 12 °Celsia. Nejvyšší denní teploty 31 až 35 °Celsia,“ popsala vývoj počasí na víkend meteoroložka Ivana Záluská.

V neděli ale bude podle meteoroložky polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. „Nejnižší noční teploty 19 až 15 °Celsia. Nejvyšší denní teploty 29 až 33 °Celsia. Slabý proměnlivý, postupně mírný jihovýchodní vítr,“ dodala Záluská. Po bouřce se také trochu ochladí, takže počátkem příštího týdne bude teploměr na hodniotách 24 až 29 stupňů Celsia.