Výměnu musejí do 31. prosince provést držitelé řidičských průkazů vydaných od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000. Od nového roku jsou staré řidičské průkazy neplatné. Na výměnu tak nyní zbývá deset dní.

Na odboru dopravy v Jihlavě vymění úředníci denně kolem 150 řidičských průkazů, zbývá jich přes 2800. Řidiči mohou využít rezervačního systému, průkazy se vyměňují v pondělí, ve středu a v pátek. "Od začátku prosince přibyly také čtvrtky. O víkendových službách neuvažujeme, v minulosti se neosvědčily," řekl tajemník magistrátu Lubomír Dohnal. Víc úředníků podle něj nasadit nejde, k výkonu agendy je třeba speciální kvalifikace.

Kdyby si chtěli vyměnit řidičské průkazy všichni zbývající řidiči, do konce roku to podle Dohnala určitě nelze stihnout. Někteří řidiči však podle něj už zemřeli, další případně už nemají o výměnu vzhledem k věku zájem. "Ti zbývající se musí smířit s tím, že v lednu přestanou jezdit, ale na výměnu měli tři roky," podotkl Dohnal.

Ve Žďáru nad Sázavou zbývá vyměnit kolem 1100 řidičských oprávnění. Provoz na úřadě je bez front, úředníci pracují podle vedoucího odboru dopravy Jaroslava Miklíka pouze v běžných úředních hodinách a nechystají žádné prodloužené ani víkendové směny navíc. "Všechny řidiče, kterých se výměna týká, jsme už od jara obesílali s upozorněním. Záleží na každém řidiči, zda si výměnu zajistí," řekl Miklík.

V Třebíči vyměňují řidičské průkazy denně. Do konce roku by jich měli vyměnit ještě 1500. "Provoz je zcela běžný, žádné fronty se netvoří, prodloužené směny nebudou," uvedla Michaela Hortová z tamního odboru dopravy. Podle úředníků zdaleka všichni řidiči, jichž se výměna týká, nepřijdou.

Podobná situace je v Havlíčkově Brodě, kde by mělo ještě přijít kolem 1300 řidičů, a v Pelhřimově, kde zbývá vyměnit rovněž přes 1300 řidičských průkazů. Úředníci stíhají odbavit zájemce v normální pracovní době.