Nejvíc teď pomáhají s jarním úklidem v obcích, jejich mzdy z větší části hradí úřad práce. Počty podpořených uchazečů jsou v porovnání s loňským dubnem o víc než stovku nižší. Úřad práce má sice na tento účel srovnatelné peníze, ale vzhledem k letošní lepší ekonomické situaci zpřísnil podmínky pro obsazování těchto podporovaných míst. Vyplývá to z údajů, které poskytl jihlavský úřad práce a starostové obcí.

Úřad práce se na veřejně prospěšné práce snaží umístit především dlouhodobě nezaměstnané. Dosavadní počty obsazených míst nejsou konečné. „Další pracovní místa tohoto typu jsou průběžně schvalována a jsou na ně vybíráni vhodní uchazeči," uvedla Jarmila Klejzarová z úřadu práce.

V porovnání s loňským březnem bylo na Vysočině v letošním březnu o 4 017 nezaměstnaných méně. Před rokem hledalo v kraji práci 24 453 lidí, minulý měsíc jich úřad práce evidoval 20 436. Meziročně se zlepšila i nabídka volných pracovních míst. Na konci letošního března zaměstnavatelé hledali skoro 4 400 pracovníků, o 1 200 víc než před rokem.

Lidi na veřejně prospěšné práce pravidelně přijímá také Červená Řečice na Pelhřimovsku, s necelým tisícem obyvatel nejmenší město na Vysočině. Během loňska tam s údržbou zeleně a městského majetku pomáhalo sedm nezaměstnaných. „Letos zatím smlouvu uzavřenou nemáme. Některé lidi jsme vybrali, ale někteří z nich nechtějí jít. Je to podstatně horší, než to bývalo roky předešlé," uvedla starostka Zdeňka Bečková. Podle ní se v tom kromě zpřísnění podmínek pro veřejně prospěšné práce projevuje také to, že je podstatně nižší nezaměstnanost.

V okrese Pelhřimov je na Vysočině dlouhodobě nejméně lidí bez práce. Na konci minulého měsíce jich tam bylo 1 892. Nezaměstnanost činila čtyři procenta a v porovnání s celým krajem byla nižší o dva procentní body. Přijmout na výpomoc lidi, kteří podle minulých zkušeností nechtějí pracovat, je podle Bečkové problematické, protože by je někdo další musel hlídat. „Nedělá to ani dobře mezi občany, aby tam někdo postával," podotkla Zdeňka Bečková.

Podle Klejzarové je zájem nezaměstnaných o veřejně prospěšné práce různý, někteří na ně chtějí jít opakovaně. „Naopak další takovou práci nejsou ochotni přijmout i přes svoji dlouhodobou nezaměstnanost a sankční postih ze strany úřadu práce," sdělila.

Úřad práce letos na jedno místo ve veřejně prospěšných pracích přispívá až čtrnáct tisíc korun měsíčně. O tisíc korun vyšší podpora se týká lidí pracujících jako asistenti prevence kriminality a koordinátoři veřejně prospěšných prací.

Věra Stejskalová