Od kraje na údržbu stop v součtu dostali skoro 600 tisíc korun. Ve včerejší tiskové zprávě to uvedla Zuzana Vondráková z krajského odboru, který se stará o cestovní ruch. Nejvíc bílých stop bude na Žďársku, kde si už první desítky kilometrů běžkaři vyzkoušeli zkraje tohoto měsíce.

Kolem Nového Města na Moravě bylo upraveno 26 kilometrů tratí a okruh na bruslení, ale sníh teď roztál.

„Myslel jsem si ten minulý pátek, že nám to tady vydrží, ale nepodařilo se to. Počasí nám nepřálo," řekl Miloš Brabec, předseda Mikroregionu Novoměstsko a starosta obce Tři Studně. Ani minulé zimy se sněhová pokrývka nedržela delší čas, po sněžení přišla brzo obleva.

Jestli tuto zimu bude dost sněhu, mohla by být v okolí Nového Města upravena stovka kilometrů stop. „Máme na to smluvně ošetřené tři společnosti," uvedl Brabec.

Jsou to novoměstský Sportovní klub, TJ Pohledec a Sportovní klub Askino. Lyžařské trasy jsou opatřeny rozcestníky a zaneseny do lyžařské mapy; povolení vstupu domlouvá mikroregion s vlastníky pozemků.

Z krajského grantového programu Lyžařské běžecké trasy dostalo letos podporu sedm žadatelů. Čtyři byli ze Žďárska – kromě Mikroregionu Novoměstsko uspěly i žďárská organizace Sportis, Bystřice nad Pernštejnem a obce kolem Velkého Dářka. Kraj také podpořil údržbu stop u Ždírce nad Doubravou, Havlíčkova Brodu a v okolí Třeště a Telče.

Všechny tyto tratě jsou zaneseny do interaktivní mapy na stránkách kraje, kde jsou také odkazy na webové stránky jednotlivých provozovatelů stop.

Kraj Vysočina dotuje údržbu tras pro běžkaře od zimy na přelomu let 2013 a 2014. Rozdělil už skoro 3,3 milionu korun.

Věra Stejskalová