„V nemocnici v Novém Městě, když tam před pár lety otevřeli magnetickou rezonanci, mě objednali za dva týdny. Loni na podzim mě lékař poslal na kontrolní vyšetření, ale volný termín byl až za dva a půl měsíce. Je fajn, že dnes už je všude špičkové vybavení, jen těch doktorů je málo,“ sdělila Ludmila Chaloupková ze Žďáru nad Sázavou.

Délku objednávání potvrzuje i mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková. „Tak třeba neurologie teď objednává na konec května a začátek června. Oční ambulance má objednací dobu tři měsíce, v lymfologické ambulanci pacient na vstupní vyšetření čeká tři až čtyři měsíce a čekací doba na magnetickou rezonanci je okolo dvou měsíců,“ uvedla Tamara Pecková.

Dodala, že ačkoliv lékařů je všeobecně málo, nemocnice zatím akutní nouzí netrpí. „Průběžně se nám daří přijímat absolventy. V blízké době nastoupí začínající lékaři na interní oddělení a chirurgii. Potřebovali bychom atestované lékaře na ORL, biochemii, onkologii a kožní,“ dodala mluvčí s tím, že mimo jiné i primáři jednotlivých oddělení využívají osobní kontakty a snaží se o hledání budoucích kolegů sami.  

Libor Černý
Anketa: Bez diváků to na biatlonu nebude ono

Déle než dva měsíce si na některá vyšetření počkají i pacienti v největším zařízení svého druhu na Vysočině, v Nemocnici Jihlava, přičemž několik ambulancí už nové pacienty nepřijímá vůbec. Třeba revmatologie, osteologie, kožní oddělení či spánková laboratoř, gastroenterologie bere nové pacienty pouze po jejich předchozí hospitalizaci. Čekací doba na magnetickou rezonanci je v Jihlavě tři měsíce, na ultrazvuk pět měsíců a na vyšetření cév půl roku.

„Hledáme asi desítku lékařů a kolem dvaceti sester. Lékaře se snažíme získávat díky stážím, které u nás v posledních ročnících studia medici mají. Prohlédnou si zázemí a vidí, kam by mohli jít pracovat. Jezdíme také na veletrhy, kde jsou nábory studentů,“ informovala mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. V této nemocnici hledají otorinolaryngologa, urologa, onkologa, geriatra, alergologa, hematologa, lékaře na infekční oddělení, rehabilitaci či oddělení nukleární medicíny.

Takhle se v minulosti fandilo při SP v biatlonu! Tentokrát budou ochozy v Novém Městě prázdné.
Podívejte se, o co letos přišla Vysočina Arena

Stejně jako v dalších zařízeních mají i v havlíčkobrodské nemocnici při vyšetřeních přednost akutní pacienti. „U specializovaných vyšetření vždycky záleží na skutečnosti, zda jde o akutní stav a jak situaci vyhodnotí lékař,“ upozornila mluvčí nemocnice Petra Černo. Doplnila, že objednací doba se pohybuje kolem dvou až tří měsíců.

Nemocnice v Brodě nyní poptává patnáct lékařů různého zaměření, u většiny specializací nabízí náborový příspěvek 300 tisíc korun. „Aktuálně máme několik inzerátů na posílení lékařského týmu některých oddělení. Jediné, kde nám lékaři skutečně chybí, je ORL oddělení, kde se snažíme získat primáře, od čehož se odvíjí možnost zajištění vzdělávání mladších lékařů v tomto oboru,“ upřesnila Petra Černo.