VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na vsi se pohřbívá do země, města volí kremace

Žďársko – Ostatky zesnulých ve žďárském okrese se stále častěji ukládají do urnových pomníků. Podle Deníkem oslovených provozovatelů pohřebních služeb na Žďársku volí pozůstalí většinou zpopelnění tělesných ostatků nebožtíků.

23.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Co se týká poměru počtu pohřbů do hrobu a kremací, které si u nás zákazníci objednávají, řekl bych, že ze šedesáti procent mají zájem o žeh, ze čtyřiceti o pohřeb do země,“ uvedl Radim Němec, majitel pohřební služby ve Žďáře nad Sázavou. Zároveň poznamenal, že uvedené preference se liší v závislosti na tom, zda klient pochází z města, nebo z vesnice.

Město versus ves

„Lidé bydlící na vsích volí spíše klasický pohřeb do země, ve městě projevují větší zájem o kremace,“ popsal ještě souvislost mezi typem pohřbu a místem bydliště Němec.

Skutečnost, že pozůstalí upřednostňují pohřeb žehem, potvrdili i v Bystřici nad Pernštejnem. Podle starosty města Karla Pačisky se tam od roku 2007, kdy rekonstruovali hřbitov, zaplňuje zpravidla prostor pro ukládání pohřebních uren. „Kapacita kolumbária je již ze 40 procent obsazena,“ nechal se slyšet Pačiska.

Pronájem urnového hrobu včetně služeb s ním souvisejících na místě posledního odpočinku v Bystřici nad Pernštejnem vyjde na 105 korun ročně, místo v kolumbáriu na 40 korun za rok.

Hrobů je dost

Jak jsou na tom ve městech okresu s kapacitou hřbitovů? Všude hrob nebo urnové místo seženete. Podle vyjádření Ladislavy Hammerové, zaměstnankyně Technických služeb Velké Meziříčí, které mají ve městě v kompetenci provoz hřbitovů na Karlově a také v místní části Mostiště, je počet hrobových míst dostačující.

„Přibývá jen těch urnových,“ poznamenala Hammerová s tím, že místa pro ukládání lidských ostatků si lidé ve druhém největším městě okresu pronajímají nejčastěji na dobu deseti let.

Cena za jeden metr čtvereční hrobového místa na hřbitově v Karlově ve Velkém Meziříčí vyjde bez daně na 29 korun, urnového na 65 korun. V konečné ceně jsou pak zahrnuty rovněž služby, jako například možnost využití tekoucí vody, sečení trávy, zametání listí nebo v zimě prohrnování sněhu v areálu pohřebiště.

Stejný počet kremací i klasických pohřbů do země zajišťuje pohřební služba Josefa Kopáčka v Novém Městě na Moravě.

Město provozuje tři veřejná pohřebiště, přičemž na novoměstském evangelickém hřbitově a na hřbitově v Olešné je kapacita hrobových míst doposud dostatečná, na katolickém hřbitově v Novém Městě na Moravě je odhadnuta na cirka tři až pět let.

„Moji předci jsou pohřbeni jak v rakvích v hrobech, tak po žehu v urnách. Sama ale dávám přednost spíše kremaci,“ říká pětadvacetiletá Jana Dvořáková ze Žďáru.

Ceník pronájmu

Žďár nad Sázavou*
urnový hrob 100
kolumbárium
ulice Jamská 60
nový hřbitov, Zelená hora 60

Nové Město na Moravě
urnový hrob (katolický, evangelický hřbitov) 20

Bystřice nad Pernštejnem
urnový hrob 105
kolumbárium 40

Velké Meziříčí
hřbitov na Karlově
pronájem m2 urnového místa vyjde na 65 korun bez DPH

*Kč/rok
zdroj: správci pohřebišť

Autor: Zlata Ptáčková

23.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kalendář Moje Baliny je dílem Hany Brablecové.
14

Obce nabízejí originální vánoční dárky

Ilustrační foto.

Muž poškodil při bagrování plynovod

Labuť velká z Kamenného rybníka nemůže vzlétnout

Žďár nad Sázavou – Ochranáři sledují labuť velkou, která se zdržuje u Kamenného rybníka ve Žďáře nad Sázavou. Pták nemůže vzlétnout a lidé jim často volají, že je labuť přimrzlá k ledu.

Česko si ve středu zazpívá koledy. Připojí se i obce na Žďársku

Žďársko – Už ve středu se celá Česká republika rozezní společným zpěvem vánočních melodií. Do akce Česko zpívá koledy, kterou již tradičně organizuje Deník Vltava Labe Media společně s Českým rozhlasem, se zapojila i některá města a obce na Žďársku.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ v Nížkově.

Žďársko - Ve středu 13. prosince pokračuje ve Žďárském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Vysočina – Za volant pod vlivem alkoholu usedají řidiči - muži i ženy, v kteroukoliv denní dobu. Řidiči si ale stále častěji dopřávají i jiné omamné látky, než jen alkohol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT