„Každý si může nabarvit tři vajíčka podle vlastní fantazie. Myslím, že jich dneska budu mít málo," konstatoval v pátek kolem poledne Bukáček, kterému byl v roce 2002 ministerstvem kultury udělen čestný titul Nositel tradice. Zakladatelem téměř stoleté tradice výroby krounských dřevěných hraček, folklorních a dekoračních předmětů byl jeho dědeček František a ve šlépějích pokračoval jeho otec Zdeněk Bukáček. Podobnou akci dělal minulý týden v pražském Letohrádku Kinských a také měla úspěch. „I když tam chodili spíše cizinci, než Češi," dodal ještě řemeslník z předhůří Českomoravské vrchoviny.

Z osmi i jedenácti

„V zápalu boje má sice synátor té barvy více na sobě než na vajíčku, ale to nevadí. Mamince, která leží doma v posteli nemocná, a nemohla tedy přijet s námi, se určitě bude moc líbit. Vloni jsme se byli podívat všichni tři, ovšem to jsme k tomu Davídka nepouštěli, protože byl ještě malý. Je fajn, že se něco takového před Velikonoci děje," poznamenal pětatřicetiletý Pavel Sobotka ze Žďáru nad Sázavou.

A prsty se po celý den nezastavily ani Pavlu Burešovi, který malým i velkým zájemcům na požádání upletl pomlázku z osmi nebo jedenácti vrbových proutků, do kulata i hranata. „Když to jde tak dobře jako nyní, udělám za tu hodinu tři až čtyři pomlázky," podotkl Bureš. S sebou přinesl také košíky na koledu.

Akce Velikonoce v Horáckém muzeu má za sebou letitou tradici, o níž se zasadil nadšený obdivovatel lidového umění, zakladatel a předseda Horáckého sdružení řemesel Kraje Vysočina Richard Klauda. „Přestože se sdružení rozpadlo, řemeslníci se k nám naučili jezdit. Letos to byl už sedmý ročník. Kromě řemeslníků, kteří se zúčastňují pravidelně, jsme tu měli nové tváře. Například Lenku Filipi s háčkovanou velikonoční dekorací, Marii Závadskou s kraslicemi z jižní Moravy a Marii Blažkovou s výrobky z kukuřičného šustí," uvedla Petra Tomášková, kulturní referentka Horáckého muzea.

„Okouzlily mě borkovanské a děrované kraslice, tak jsem si jich pár koupila domů. Na tyto aktivity nejsem příliš šikovná. Autorku moc obdivuji," nechala se slyšet Jana Bednářová z Nového Města.