Na úřadech už kvůli vydávání cestovních dokladů zaregistrovali o něco více klientů, než bývá obyčejně zvykem. „Větší zájem klientů jsme zaznamenali, květen a červen jsou měsíce, kdy se pasů dělá podstatně víc než jindy," řekla Lenka Martincová ze správního oddělení Městského úřadu Bystřice nad Pernštejnem.
„O něco více lidí chodí. Tak jako vždycky před sezonou," informovala o situaci s vydáváním cestovních dokladů ve Žďáře nad Sázavou Jana Halušková z odboru sekretariátu tajemníka a vnitřních věcí.
Ovšem nejen fronty na úřadě mohou ohrozit plánovanou dovolenou. Od 26. června 2012 totiž přestaly platit zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů, na což mnoho lidí stále ještě zapomíná.
Pas pro kojence
Každý, jakkoliv starý, občan České republiky musí mít k vycestování do zahraničí svůj vlastní cestovní doklad. „Děti mohou mít i občanský průkaz, ten stojí padesát korun, anebo pas, ten stojí sto korun. Na obojí je ale musíme vyfotit, i když jde o děti nedávno narozené, a to bývá někdy docela problém. Otisky prstů bereme až u dětí od dvanácti let," sdělila Olga Tvarůžková z bystřického úřadu.
Lidé se ale setkávají i s dalšími situacemi, které jsou nuceni před vycestováním z republiky řešit ve spolupráci s úřady. „Jedeme na začátku července na dovolenou a nevšimla jsem si, že dceři dvacátého sedmého června pas končí. A na vydání nového cestovního dokladu budeme muset čekat měsíc, to už pak ale nestihneme odjet, a máme zaplacenou zálohu," posteskla si Martina Kohoutková.
„Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se vydává ve lhůtě třiceti dnů s dobou platnosti na deset let občanům starším patnácti let, občanům ve věku do patnácti let s dobou platnosti na pět let," potvrdila Jana Nevrklová, referentka z odboru dopravy a vnitřních věcí Městského úřadu v Novém Městě na Moravě.
„Žádá-li občan o vydání cestovního pasu v kratší lhůtě než třicet dnů, takzvaný „blesk", v těchto případech se vydává pas na dobu šesti měsíců a to ve lhůtě patnácti dnů," potvrdila Jana Nevrklová.
„O „blesk" žádají lidé celý rok, nejen v době letní sezony, i když je dražší a jeho platnost je omezena pouze na půl roku," nechala se slyšet Jana Halušková ze žďárského úřadu.
Rychlejší cestovní doklad vyjde občany starší patnácti let na tisíc pět set korun, za pas pro děti do patnácti let zaplatí jejich zákonní zástupci rovnou tisícovku.
Kontrola platnosti pasu je na místě ale také v případě, že chcete vycestovat do států, které požadují minimální platnost cestovního dokladu v souvislosti se vstupem a pobytem na svém území. Mnohé země totiž při udělování víz nebo při vstupní hraniční kontrole požadují, aby doba platnosti pasu cizince přesahovala plánovanou dobu pobytu minimálně o šest měsíců. Tyto informace ovšem na městských úřadech, které cestovní doklady vydávají, klienti neobdrží.
„Pokud po nás takovéto informace žádají, pak je odkazujeme na ministerstvo zahraničních věcí. Tam jsou lidé fundovanější. My sami tyto informace ani nemáme, museli bychom je hledat na internetu," řekla Halušková.
Na mnohých úřadech ale zájemcům o podrobnější informace o cestách do zahraničí přece jen vyjdou vstříc. „Dáme jim přímo telefonní číslo na ministerstvo, tam už se domluví," dodala žďárská úřednice.
---------------
Víte, že?
Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se vydává ve lhůtě třiceti dnů.
Občanům ve věku do patnácti let je vydán cestovní pas s dobou platnosti na pět let, občanům starším patnácti let s dobou platnosti na deset let. Dobu jeho platnosti nelze prodloužit.
Žádá-li občan o vydání cestovního pasu v kratší lhůtě než třicet dnů, pak se cestovní pas vydává pouze s dobou platnosti na šest měsíců. Ani u tohoto cestovního dokladu nelze dobu jeho platnosti prodloužit.
Podobná situace má ale poměrně jednoduché řešení, a to v podobě cestovního pasu „blesk".