Významným způsobem podporuje úpravu tratí radnice ve Žďáře nad Sázavou. Ze svého rozpočtu dává každoročně na tuto aktivitu 300 tisíc korun. „I pro letošní rok je částka stejná," potvrdila mluvčí města Nikola Adlerová. Další peníze na udržování a zkvalitňování lyžařských tras přicházejí z kraje. Letos to bylo celkem 112 tisíc korun na nákup nové techniky. „Každý rok žádáme o dotaci na Krajský úřad v Jihlavě, a býváme úspěšní. Město si ohledně tratí vše zajišťuje samo, okolním obcím projetí stop fakturujeme," uvedl ředitel městské příspěvkové organizace Sportis Vladimír Kovařík.

Běžkaři mohou v případě příznivých klimatických podmínek využít ve Žďáře a jeho okolí na sto dvacet kilometrů strojově upravovaných tras. „Peníze po lyžařích za využití tratí nechceme, aktivitu bereme jako službu lidem. Nechceme z nich tahat koruny. Není to nutné, a ani se o to nesnažíme," dodal Kovařík.

Dále se v rámci Ski regionu Žďársko podílejí finančně na úpravě bílých stop mimo jiné Velká Losenice, Nové Veselí, Subregion Velké Dářko či Hamry nad Sázavou. I u Hamrů se díky vhodným sněhovým podmínkám podařilo po delší době projet pro milovníky rychlých prkýnek trať jak pro klasické lyžování, tak bruslařskou techniku. „Náš okruh má osm kilometrů, přispíváme 190 korun na projetý kilometr," řekl starosta Hamrů nad Sázavou Hubert Křesťan.

Na Novoměstsku v letošní zimní sezoně začali s úpravou tratí už začátkem prosince, kdy běžkaři mohli využít prvních šestadvacet kilometrů tratí. Jeden kilometr upravené stopy rolbou stojí 240 korun. Když je dost sněhu, v okolí Nového Města na Moravě se upravuje až stovka kilometrů běžkařských stop.

Určitou částkou přispívají na jejich údržbu i někteří ubytovatelé. „Údržbu tratí kolem penzionu jsme samozřejmě podporovali už v minulých letech. Tuším, že dáváme kolem sedmi tisíc korun. Vyplatí se to. Když je sníh a upravené stopy, je to určitě na návštěvnosti restaurace a penzionu znát," konstatovala Adéla Skotáková, provozní Penzionu Pod Drátníkem v Blatinách.

Celková suma od majitelů ubytovacích zařízení na Novoměstsku, kteří podporují údržbu lyžařských tras, se ročně pohybuje okolo čtyřiceti tisíc korun.

Zapojit se do financování údržby běžkařských tratí mohou i sami jejich uživatelé prostřednictvím veřejné sbírky. Na některých směrnících visí tabulka s číslem účtu, kam mohou zájemci posílat své příspěvky. Vloni na účet přišlo patnáct tisíc korun. „Nejde většinou o nějaké vysoké částky, ale jsme rádi za každou korunu," vyjádřila se Martina Jordán z novoměstského informačního centra.

I Mikroregion Novoměstsko získal letos z krajského grantového programu Lyžařské běžecké trasy podporu, a to 130 tisíc korun na nákup mobilních zařízení přenášejících data o upravovaných stopách. V posledních třech letech byly peníze z kraje použity na opravy mostků a úpravy terénu, zejména na prořezávku dřevin a náletů.

Na zimní údržbu tratí obdržela dotaci také Bystřice nad Pernštejnem. „Dostali jsme šedesát dva tisíc korun na značení tras a na opravu mostků. Udržujeme okolo sedmdesáti kilometrů tratí, které jsou napojeny na trasy novoměstské," sdělil starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Vznikla bílá Magistrála Vysočiny

Zimní lednová krása vytvořila v letošním roce za přispění místních rolbařů unikátní síť stop propojující mezi sebou všechny lyžařské a běžecké areály Žďárských vrchů. Pro tisíce neúnavných běžkařů i pro svátečnější sportovní návštěvníky se opět po letech otevřela bílá Magistrála Vysočiny.

Bílá Magistrála Vysočiny protíná Žďárské vrchy od Bystřice nad Pernštejnem až po Žďár nad Sázavou, a od Hlinska až po Nové Město na Moravě. Nevytváří přímo dlouhou hřebenovou trasu, jak to umožňují horské masívy, ale je sítí propojující významná dopravně dobře dostupná východiště místních okruhů. Křižovatkou hlavních tras severojižní a východozápadní jsou Tři Studně na Novoměstsku.

Magistrála poskytuje garantovanou kvalitní lyžařskou stopu v celé své délce včetně napojení na místní obce s ubytovacími a restauračními kapacitami.

Výchozí body Magistrály Vysočiny jsou:

Areál Pilák, Žďár nad Sázavou, www.skizdarsko.cz

Nádraží ČD a Vysočina Arena, Nové Město na Moravě, https://lyzovani.nmnm.cz

Nádraží ČD a Centrum EDEN, Bystřice nad Pernštejnem, http://info.bystricenp.cz/lyzarske-trasy

Areál Rataje, Hlinsko, www.hlinsko.cz/mesto/cestovni-ruch-turistika-pamatky/zimni-servis/bezecke-lyzovani

Škrdlovice, www.ski-velkedarko.cz

Svratka

Tři Studně

Důležité body na hlavních trasách pak představují Jimramov, Sněžné, Milovy, Kuklík, Kadov, Fryšava, Zubří, Studnice, Vlachovice, Maršovice, Roženecké Paseky, Dalečín, Sklené, Světnov, Cikháj, Radostín nebo Polnička.

Trasa A – východ-západ, 56 km: na mapě červená
Bystřice n. P., EDEN/nádr. – Domanínský rybník – Rovné – Vojtěchov (- odb. na Skalský dvůr) – Zubří – Studnice – Rokytno – Tři Studně – Sklené – Světnov – Škrdlovice – (kratší trasa Polnička - ) Karlov – Radostín – Račín – Žďár n.S., Areál Pilák

Trasa B – sever-jih, 50 km: na mapě modrá
Hlinsko, Rataje – Kameničky – Svratka – Křižánky – Milovy – Blatiny – Krátká – Kadov – Fryšava – Tři Studně – Vlachovice – Vysočina Arena – Nové Město, nádr. ČD

Trasa C – Jimramovsko a Bystřicko, 33 km: na mapě zelená
Studnice/Sněžné – Krátká – Kuklík – Odranec – (kratší trasa Roženecké Paseky -) Ski areál Jimramov – Jimramov – Jimramovské Pavlovice – Ski areál Dalečín – Vítochov – Janovičky – Borovinka – Skalský dvůr

Vedle hlavních tras je možnost menších a větších okruhů, protože jednotlivé obce a trasy jsme mezi sebou propojeny sítí upravovaných kratších spojnic.

Magistrála není značena zvláštním značením. Rozcestí jsou osazena oranžovými orientačními tabulkami místních okruhů. Sledujte proto správné směry dle nich. A především stopu…

Bílá Magistrála Vysočiny. Zdroj: Koruna Vysočiny