Na vytvoření dostatečných zásob sněhu, které umožní lyžovat i navzdory oteplení, pracovali v uplynulých dnech v lyžařském areálu Křemešník na Pelhřimovsku. „V současné době máme na sjezdovce kolem tři čtvrtě metru technického sněhu,“ informovala v pátek 22. prosince spolumajitelka Magda Vaňková. Na Štědrý den se bude na křemešnickém svahu lyžovat od devíti hodin ráno do tří hodin odpoledne, ostatní dny pak už podle běžné provozní doby, tedy od devíti do dvaceti hodin. Ve stejnou dobu mohou zájemci zavítat rovněž do skiareálu Luka nad Jihlavou na Jihlavsku, kde provoz startuje v sobotu 23. prosince. Lucký svah je pokryt přibližně půlmetrovou vrstvou technického sněhu.

Dvanáct hodin denně bude po většinu dní vánočních prázdnin fungovat sjezdovka na Harusově kopci u Nového Města na Moravě na Žďársku. Lidé na svah, který disponuje i sedačkovou lanovkou, mohou zavítat mezi devátou ranní a devátou hodinou večer. Pouze o Štědrém dni se končí tři hodiny po poledni a na Silvestra v pět večer.

Zhruba třicet centimetrů sněhu leží na sjezdovce na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. I tam bude skiareál přes svátky v provozu. Na Štědrý den se bude lyžovat od půl deváté ráno do tří odpoledne, 23., 25. a 26. prosince pak mezi půl devátou ráno a devátou večer.

Zalyžovat si mohou lidé i na Šacberku na Jihlavsku. Tam začala sezona už v sobotu 9. prosince. Mnozí lyžaři považují toto lyžařské středisko za největší jistotu na Jihlavsku. Ale každé pro má i své proti, o víkendu bývá v této vyhlášené lokalitě doslova hlava na hlavě.

Vánoční cukroví.
Cukrářky: Lidé mají nejraději vosí hnízda a „nahé“ dorty

Poněkud kuriózní situace čeká návštěvníky ski areálu Nový Jimramov. „Sjezdovka je zasněžená, v sobotu 23. prosince začínáme lyžovat. Je sice obleva, ale na sjezdovce sníh máme. Ovšem okolo ní se zelená tráva a pasou se tam krávy, což je poněkud nezvyklé,“ usmál se Petr Chlubna. Podrobný rozpis provozní doby lze najít na webových stránkách ski areálu.

Ne všechny sjezdovky na Vysočině jsou ale už lyžařům a snowboardistům k dispozici. Například ve Svratce přípravy na letošní sezonu právě vrcholí. „Na svátky nepojedeme, potřebujeme ještě část sjezdovky dostříkat sněhem. Teď hlásí oteplení, tak uvidíme, jestli se pak ochladí a my to budeme moci dokončit,“ řekl Zdeněk Holemář, správce ski areálu ve Svratce.

Podobně jsou na tom i v Karasíně. „Nejedeme, spíš tečeme. Je velká obleva, musíme počkat na chladnější počasí,“ postěžoval si správce karasínské sjezdovky Libor Jedlička.

A nejede ani Čeřínek na Jihlavsku. „Zasněžování jsme museli kvůli oblevě zastavit, čekáme na mráz,“ posteskl si provozovatel lyžařského areálu Čeřínek u Jihlavy Zdeněk Zahrádka.

Dostatek sněhu zatím nemají ani na svahu v Dalečíně na Bystřicku. „Přes svátky areál v provozu určitě nebude, nějaký ten den bychom na přípravu ještě potřebovali. Zatím máme zasněžené zhruba dvě třetiny sjezdovky,“ sdělil Ivo Doležal z dalečínského skiareálu.

Vratislavovo náměstí láká na ryze vánoční aktivity.
OBRAZEM: Lidé si mohou koupit rybu i zazvonit pro štěstí