„Jeřábem se na střechu navážel kačírek a v dalších dnech pak budou pracovníci odborné firmy navážet zeminu a připravovat ji na zasazení trávy a květin,“ okomentovala činnost mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

„Taková střecha například zabraňuje přehřívání plochy, funguje jako tepelná a zvuková izolace, snižuje spotřebu energií a v neposlední řadě také hezky vypadá,“ doplnil Michal Antl z marketingového oddělení ždárské firmy PKS, která stavbu nového dětského oddělení zajišťuje.

Lisování jablečné šťávy je doslova společenskou událostí. Sejdou se při něm rodinní příslušníci, přátelé i známí.
Lidé při moštování vymýšlejí zlepšováky. Lis může nahradit třeba stará ždímačka

V novém pavilonu, který bude dokončen na začátku příštího roku, je naplánováno celkem 33 lůžek, což je o pět více než dříve, a všechny odborné ambulance včetně zázemí pro děti i rodinný doprovod. Náklady na samotnou stavbu, které dosáhnou 87 milionů korun, platí Kraj Vysočina coby zřizovatel nemocnice. Na vybavení dětského oddělení, které však už bude v režii zdravotnického zařízení, je současně vyhlášena veřejná sbírka, kam přispívají jednotlivci, firmy i některé města a obce. V ní se již podařilo shromáždit jeden milion sto patnáct tisíc korun.

Kromě sbírkového účtu číslo 115-7096220287/0100 je do ní možné přispět i prostřednictvím kasiček. Ty jsou v nemocničních lékárnách, v novoměstské prodejně BILLA, tři jsou v Bystřici a další dvě ve Žďáře.