Na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí se již v květnu rozjede vlek, který bude do svahu vyvážet terénní kola. Příznivci adrenalinu totiž mají v lyžařském centru od loňska k dispozici i bikepark s 250 metrů dlouhou překážkovou dráhou.

Skoky v bikeparku

Za poplatek je možné si v Meziříčí půjčit i tříkolky nebo turistické koloběžky, k nimž návštěvník dostane rovněž helmu a brýle. Vlek bude fungovat hlavně o víkendech. „Zařízení na sjezdovce i mimo její provoz stárne. Proto jsme už tak dva nebo tři roky nazpět přemýšleli, jak na kopci jezdit nejen v zimě.

Nejdříve nás napadly boby, ale pak vyhrál bikepark jako nejlepší spojení příjemného s užitečným,“ zavzpomínal Jiří Pálka z velkomeziříčského Ski Klubu s tím, že v širokém okolí navíc podobná nabídka pro rekreaci nebyla. Rozšíření služeb podle jeho slov prospěje také lyžařské chatě s restaurací a ubytováním. „Jde také o to, aby lidé měli práci i přes léto,“ zdůvodnil dále novou aktivitu Pálka.

V provozu bude i lanovka ve Ski snowparku u Nového Města na Moravě. Podle tamního správce Karla Klapače by turistům, již navštíví v létě Novoměstsko, rádi nabídli svezení na vrchol Harusova kopce. „Minimálně uděláme zkoušku, jestli by to lidem vůbec vyhovovalo,“ podotkl Klapač. Sice se z jeho pohledu jedná o nevýdělečnou aktivitu, zájemcům ji poskytnou jako doplňkovou službu a důvod k návštěvě zdejšího kraje. Momentálně zbývá ještě doladit víkendový jízdní řád.

Koloběžky

Aktivity na svazích pak plánují i v dalších ski areálech na Žďársku. Miminálně jedenkrát se rozjede vlek rovněž v lyžařském centru Dalečín, a to v rámci adrenalinového závodu nazvaného Dalečínský drsňák.

„Družstva odvážlivců zápolí v paintballu, lezení po lanech a zdolávají sjezdovku na koloběžkách,“ popsal tamní správce Ivo Doležal a zároveň doplnil, že svah pravidelně využívají i organizátoři nejrůznějších teambuildingových kurzů.

Sjezdovka Karasín u Bystřice nad Pernštejnem by se výhledově měla stát součástí velkého sportovního areálu, v němž se mimo jiné počítá i s půjčovnou kol, servisem pro cyklisty a s vodním rehabilitačním centrem. V současné době se výletníci vydávají na kopec především kvůli rozhledně, která tam byla postavena před osmi lety.

Letní využití například pro horská kola zvažují také ve Ski areálu Jimramov. „Ale bylo by to nákladné. My jsme zatím dali přednost budování kvalitních podmínek pro zimní sporty,“ konstatoval správce zařízení Ivo Fiala.