Výročí s pětkou na konci budou Kadovští slavit letos poprvé. „Založení Kadova jsme slavili vždy po deseti letech. Letošní číslo je ale natolik významné a líbivé, že jsme se rozhodli oslavu uspořádat už po pětileté přestávce," vysvětlil starosta obce Jiří Lausch.

Při příležitosti setkání se bude prodávat kalendář s historickými fotografiemi obce. „Kalendář sestavoval historik Miloslav Loupaur. Od místních se nám podařilo shromáždit na dvě stě fotografií. Ty máme dokonce i od lidí, kteří se v padesátých letech z Kadova odstěhovali a vzpomínají, že zde vyrůstali jako děti," popsal Lausch.

V historickém kalendáři, jehož náklad čítá tři sta kusů, se například objevují i fotografie torza kadovských železáren.

Program mají kadovští připravený na celý den. „Odpolednem bude provázet dechová hudba Bobrůvanka, kterou večer vystřídá skupina 4Sýkorky. To jsou velmi kvalitní a v okolí oblíbení muzikanti, takže máme velkou radost, že u nás zahrají," popsal Lausch.

Součástí oslav bude také historický jarmark. „Chceme si připomenout tradiční kadovská řemesla. Proto se zde objeví například kovář, košíkář či keramik. Zkrátka řemesla, která patří na Vysočinu. Na prodej budou také produkty z biofarmy pana Tomáše Lopaura, takže jarmark nabídne i přímo místní produkty," sdělil starosta.

Setkání se uskuteční na kadovském výletišti a v budově staré školy. „Ve škole bude výstava fotografií a pamětní kniha, do níž se budou moci účastníci zapsat. Každý dostane pamětní placku a pamětní list a může si zakoupit i zmíněný kalendář," řekl Lausch.

Kromě historického kalendáře budou k dispozici i dvě publikace. Jedna o Kadovu, jejímž autorem je Miloslav Lopaur, druhá pak o železárnách na Vysočině.

„Abychom ale nežili jen minulostí, v budově školy bude připravené promítání fotografií i ze současného života obce. Je totiž důležité si uvědomit, že i současnost obce je velmi bohatá a živá," dodal Lausch.

Další atrakcí bude i odpolední vystoupení country tanců přímo na výletišti. Přítomní také budou moci vyrazit na projížďku koňským spřežením nebo si prohlédnout starou hasičskou techniku.

„Počasí nám snad vyjde pěkné. Jsme ale připraveni i na případný déšť. V budově školy jsou vhodné prostory pro posezení a na výletišti budou postaveny stany, pod něž se budou moci účastníci v případě deště schovat," slíbil Lausch.