Rozhledna, z níž je pěkný výhled na Přibyslav, Lipnici, okolní obce i Zelenou horu, se nachází ve výšce 645 metrů nad mořem. Na jejím místě stával počátkem 20. století letecký maják. Po druhé světové válce ho nahradila dřevěná rozhledna s triangulačním bodem.

Současná rozhledna s charakteristickým točitým schodištěm vznikla coby telekomunikační stožár mobilního operátora. Veřejnosti byla poprvé zpřístupněna 12. srpna 2001. „Rozhledna už ale naše není, ta je Sázavy,“ upřesnila starostka Rosičky.

Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce čtyřiadvacet metrů a vede k němu sto čtyřicet schodů. Jarní otevírání rozhledny Rosičky si pravidelně bral starost turistický oddíl Tuláci Žďár nad Sázavou společně s obcí Sázava a žďárským střediskem volného času Active. „Letos ani loni jsme už sezonu neotvírali. A už ji ani otevírat nebudeme, převzal to za nás Klub českých turistů,“ řekl hlavní organizátor a vedoucí žďárských Tuláků Vladimír Sýkora.

V den výročí postavení rozhledny se rok co rok koná na kopci pod rozhlednou společná akce obyvatel Rosičky, Nížkova a Sázavy. „Společně se tam sejdeme na malé zábavě. Vloni kvůli koronaviru nebyla. A předloni zase nebyla kvůli suchu, organizátoři měli strach z požáru,“ připomněla Gabriela Filipi. „Snad se dočkáme letos," dodala.