„Doslova na ulici jsme oslovovali lidi, zda by si s námi neměli chuť zahrát v tom představení. Tehdy vznikla přátelství, která prakticky přetrvávají dodnes," doplnila svému muže Pavla Müllerová.

Kapr v sudu

Zmiňovaný první ročník trval tři dny, ten druhý, rok nato, hned osm. V letošním roce zvali manželé do prostor městského divadla zájemce popatnácté. Jak Müllerová záhy vysvětlila, mezi jednotlivými ročníky udělali přestávky, v rámci nichž se zaměřili na své rodičovské povinnosti. „Vstupné bylo vždy dobrovolné a daří se nám to držet. Ostrov pohody je nekomerční záležitostí," konstatoval ještě Müller.

Třídenní program odstartoval v pátek původní muzikál Juses Christ Supermlád o událostech kolem začátku letopočtu, díky ochotnickým hercům diváci navštívili peklo, přišla mimo jiné Sněhová královna, lakotná mlynářka i mazaný vodník a se svým pásmem vystoupili žáci ze Základní školy Komenského 6 a žďárské folklorní soubory. Nechyběly ani dětské dílničky ve foyer, kde se příchozí zabavili mezi jednotlivými představeními. Do her, soutěží nebo zdobení perníčků zapojili děti třeba žďárští skauti nebo Duha AZ, pohádkovou vánoční atmosféru s sebou přinesli král s královnou, princezna se sultánem i Červená Kalkulka s vlkem. Večer zase patřil dospělým u skleničky vína a poslechu starých gramofonových desek.

Novinkou byl živý kapr. „V předchozích týdnech vždy v pátek prodávali na náměstí Republiky kapry. Jenže v den, kdy jsem rybu potřebovala pro Ostrov pohody, a měla jsem předtím takové zvláštní tušení, že tentokráte šupináče prodávat nebudou, tak do centra opravdu nepřijeli. Volala jsem do rybářství Kinský, zda by mi kapra neprodali. Když zjistili, za jakým účelem ho chci, že je pro děti, dali mi ho zadarmo," poznamenala Müllerová.

„S dcerkou jsme zhlédly tři představení. Myslím, že nejvíce jsme se bavily u hry pojednávající o tom, jak se slavily Vánoce za dob našich prababiček. Obě jsme se moc nasmály, dozvěděly se něco nového a navíc zazpívaly koledy," nechala se slyšet Romana Marková ze Žďáru nad Sázavou.