„Co se týče oprav kulturního domu, děláme je postupně a v letošním rozpočtu máme vyčleněny finance na rekonstrukci vstupních prostorů kulturního domu, přísálí a salonku restaurace Club, která je jeho součástí. S tím souvisí i nová vzduchotechnika, klimatizace a topení. Nasmlouvaná částka na tyto práce je 4,78 milionu korun a jsou naplánovány na léto, kdy je v kulturním domě nejmenší provoz," informoval o akci bystřický místostarosta Josef Vojta.

Vedení bystřické radnice předpokládá, že už v podzimních měsících by se mohla nová multifunkční obřadní síň, která v kulturním domě vznikne, využívat.

Multifunkční síň

„Jednalo by se o jednoduchý systém posuvných stěn se vkusnou výzdobou, které by se daly v případě, že se síň nebude používat, přesunout. Židle se do obřadní síně přidají podle potřeby, výhodou je bezbariérový přístup, který v současné obřadní síni není, hned vedle sociální zařízení, restaurace a salonek, které mohou například svatebčané využít, aniž by museli po obřadu přejíždět jinam," vysvětlil Josef Vojta.

Původní obřadní síň v jinak městem nevyužívané Staré radnici na Masarykově náměstí by po zprovoznění nové v kulturním domě přestala fungovat. Pro menší obřady by však i nadále byly zájemcům k dispozici prostory v podkroví muzea.

Opravy bystřického kulturního domu budou po etapách pokračovat i v dalších letech. „O prázdninách dojde k rekonstrukci úseku chodníku v Luční ulici od křižovatky ze sídliště po kulturní dům a později by přišla řada na prostor před ním, aby působil estetičtěji. Za tímto účelem je připravována studie nového vzhledu „náměstíčka" před kulturním domem. Byli bychom rádi, kdyby se to stihlo příští rok, kdy rovněž plánujeme jeho zateplení, včetně střechy," sdělil místostarosta Vojta.

Zateplení objektu by vyšlo přibližně na pět milionů korun, Bystřičtí už v této souvislosti požádali o dotaci, která by podle slov vedení radnice mohla pokrýt až polovinu z celkových nákladů. „Objekt potřebuje zateplit, ale zároveň i zlepšit celkový vzhled, který odpovídá době před pětatřiceti lety, kdy byl postaven. Zajímavě například vyřešili Dům kultury ve Žďáře nad Sázavou," dodal starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Řada obyvatel města si rovněž myslí, že by revitalizace a změna vzhledu kulturnímu zařízení prospěla. „Kulturní dům se otevíral v roce 1980 a na svoji dobu to tehdy byla moderní stavba. Jenže čas pokročil a lidé dnes preferují něco trochu jiného než generace jejich rodičů. Navíc nic nevydrží věčně a průběžná obnova kulturního domu je určitě nutná," myslí si František Zemek z Bystřice nad Pernštejnem.