„Připraveny jsou trasy v délce 5, 10, 20 a 50 kilometrů. Právě nejdelší trasa naváže na původní turistický pochod, jehož první ročník se uskutečnil v dubnu roku 1968,“ sdělila mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

Akce je určená pro rodiny s dětmi, a tomu také bude přizpůsobena většina tras, které povedou lesem Ochoza a okolím Nového Města. „Účastníci se nemusí dopředu registrovat. Stačí dorazit pod sjezdovku mezi osmou a desátou hodinou, zaplatit startovné, vzít si mapu a vyrazit,“ přiblížila mluvčí s tím, že zájemci o nejdelší padesátikilometrovou trasu by měli přijít už na šestou. Po cestě bude pamatováno i na občerstvovací stanici pro pěšáky na „dvacítce“ a „padesátce“, která vznikne u Pasecké skály. Obslouží ji dobrovolníci z nemocnice, Medinu i městského úřadu.

Kromě samotné chůze jarní přírodou se mohou turisté těšit i na doprovodný program. Pod sjezdovkou na Harusově kopci budou v průběhu dne stánky VZP, Besipu a se svým vozem přijedou i dobrovolní hasiči. Zábavné soutěže pro nejmenší zorganizují sestřičky z dětského oddělení. „Soutěží máme připraveno opravdu hodně. Vyrobily jsme speciální lví hlavu, do níž se děti budou strefovat, také máme obrovské puzzle, které děti složí, a chytat se budou i ryby,“ popsala některé z aktivit vrchní sestra dětského oddělení Olga Svatoňová. „Naše sestřičky budou také nahoře na sjezdovce měřit puls lidem, kteří se rozhodnou zkusit test zdatnosti, který jsme si na sobotní dopoledne připravily,“ dodala Olga Svatoňová.

Výtěžek pochodu podpoří činnost Nadačního fondu Nového Města na Moravě. „Zájemci také budou moci přispět do veřejné sbírky na vybavení pavilonu nového dětského oddělení, jehož stavba bude dokončena na začátku roku 2019,“ doplnila Tamara Pecková.

Trasy Pochodu srdcem Vysočiny

5 km – Obrázková stezka Ochozou – vhodné také pro kočárky

10 km – Novoměstský okruh I. – Harusův kopec, Bílá skála, Černá skála, Maršovice, Koupaliště, Harusův kopec

20 km – Srdcem Vysočiny I. – Harusův kopec, Jiříkovice, Sykovec, Medlov, Podmedlovský mlýn, Pasecká skála, Studnice, Rokytno, Maršovice, Koupaliště, Harusův kopec

50 km – Srdcem Vysočiny II. – Harusův kopec, Jiříkovice, Sykovec, Tři Studně, Fryšavský kopec, Žákova hora, Devět skal, Svratka, Karlštejn, Čtyři Palice, Milovy, Drátník, Samotín, Kadov, Pasecká skála, Medlov, Medlovské údolí, Koupaliště, Harusův kopec