Podle návštěvníků jsou největším problémem kuřáci a hlavně nedopalky, které po nich v areálu zůstávají. Přitom na celém území nového centra platí přísný zákaz kouření. „Cigaretové nedopalky se nacházejí v písku volejbalového hřiště, na trávnících i na dětských hřištích," upozorňil například jeden z návštěvníků Pavel Svoboda

Cedule nestačí

Na to, že je kouření zakázáno v celém volnočasovém areálu, upozorňují návštěvníky hned při vstupu informační cedule. Jenže lidé zákaz nerespektují a správci centra nemají mnoho možností, jak situaci řešit.

„Když zaměstnanec areálu někoho upozorní a dotyčný nereaguje, jedinou možností je návštěvníka z areálu vykázat za asistence městské policie," uvedl ředitel příspěvkové organizace Sportis Vladimír Kovařík. Praxe ale vypadá tak, že než stihnou strážníci na místo dojet, kuřák zmizí, nebo si další cigaretu nezapálí.

Podle žďárského místostarosty Ladislava Bárty by problém vůbec nemusel existovat, kdyby se lidé více vzájemně respektovali. „Ruku na srdce, kdybychom dokázali dodržovat stanovená pravidla, tak máme všichni klid. Chybí nám vzájemný respekt, ohleduplnost a úcta k sobě navzájem. Situaci nevyřeší ani kamery, pokud nezměníme svůj přístup. Nebo chceme být vážně lokalitou, kde budou jen samé zákazové značky?" nechal se slyšet Ladislav Bárta.

„Je to vše o vychování a ohleduplnosti návštěvníků, což je často problém. Pokusíme se umístit cedule se zákazem kouření na hřiště a sportoviště, ale v občerstvení nepředpokládáme zákaz kouření, protože je umístěno ve venkovním prostoru," doplnil ředitel Kovařík.

Vandalství

Mezi další výtky uživatelů nových hřišť a sportovišť na Piláku patří údajně špatné umístění cyklostezky, která spojuje Žďár nad Sázavou s nedalekou obcí Polnička. Některým vadí, že stezka prochází pláží a dělí ji tak na dvě části. Chodci musejí neustále přecházet.

Nový zábavní komplex na okraji okresního města si přesto většina obyvatel chválí a přeje si, aby dlouho zůstal v co nejlepším stavu. „Jsem rád, že vůbec něco takového ve Žďáře vzniklo. Až na pár drobných detailů se mi areál líbí. Hlavně nové workoutové hřště, které Žďáru chybělo," říká Michael Semerád ze Žďáru nad Sázavou. V areálu Pilák se ale už objevily první případy vandalství. Některé z posilovacích strojů fitness zóny už jsou „vyvalené" a i další z prvků celého areálu nezažívají pouze dobré zacházení.