„Otevírání a zavírání silnic pořádáme od roku 2011. I letos bude jako obvykle sraz na ovále u zimního stadionu ve 12 hodin. O tři čtvrtě hodiny později vystoupí kapela Chaos in Head a ve 14 hodin je naplánovaná společná vyjížďka do okolí Žďáru,“ informoval Jiří „Speedy“ Sklenář z klubu Indian Givers Czech Republik. Večer se pak uskuteční další program v podobě rockotéky v baru Corso.

Vstup na rychlobruslařský ovál i následující koncert je pro všechny zájemce, kteří se chtějí přijít podívat na motorky, zdarma, pořadatelé akce počítají, že by se tam mohlo sejít kolem tisícovky strojů. „Záleží hlavně na počasí, kolik lidí na sraz přijede i se přijde podívat, nejhorší je vždycky déšť, s tím už také máme zkušenost,“ konstatoval motorkář.

Tradiční přehlídku motocyklů všech typů, kubatur i let výroby, které zaparkují kolem oválu, si obvykle nenechá ujít velké množství žďárských obyvatel. Nezřídka i rodičů s malými dětmi. „Samozřejmě, že se zase půjdeme s dětmi na motorky podívat, je už to taková tradice, protože nejenom manžel, ale i syn je totiž milují. A je jim jedno, jaké je počasí. Na jejich sraz jsme se museli jít podívat, i když pršelo a na ovále, který tehdy ještě nebyl odvodněný, jsme se brodili v obrovských kalužích vody. Letos třeba pršet nebude,“ zadoufala Jana Lázničková ze Žďáru nad Sázavou.

Některé motorkářské kluby na Žďársku, které rovněž pravidelně pořádají otvírání a zavírání sezony, ji už pro letošní rok oficiálně ukončily. Například ve Velké Bíteši si k tomu vybrali už zářijový svátek svatého Václava. Tamní parkoviště před První brněnskou strojírnou, kde se uskutečnila i společná modlitba a poděkování za uplynulou sezonu na silnicích v podání bítešského duchovního a zároveň motorkáře Bohumila Poláčka, opět zaplnily stovky silných strojů a jejich příznivců z celé republiky.