„Moc se nám tu líbí, kluka zrovna nemůžu dostat z prolézaček, ale projdeme si to tady určitě celé. Je bezvadné, že je tu teď, kromě všech atrakcí, taky u občerstvení hodně místa u stolků, kde se dá posedět pod střechou. A slušné sociální zařízení, to je hodně důležité," řekla Alena Stejskalová ze Žďáru.

„Já se jdu teď houpat, a pak si zahraju s míčem," chlubila se pětiletá Adélka Musilová. Dětí bylo v sobotu u Piláku plno, a nové atrakce si se vší vervou užívaly. A nejen děti - otevření areálu mnoho místních obyvatel očekávalo netrpělivě. Velký zájem registrovali už stavebníci, neboť i na staveniště už od jara často mířily kroky zvědavých a mnohdy nedočkavých návštěvníků. „No ano, jsem ráda, že už je to hotové, na začátku léta je to ideální. Ještě jsem zvědavá, jestli tu zas bude taky příjemné koupání," řekla Anna Dvořáková.

V nových budovách, kde je stánek s občerstvením nebo toalety, našly místo i půjčovna a sklad sportovního náčiní, zázemí tam má správce areálu. Kolem vyrostla nejrůznější hřiště pro děti i dospělé, prolézačky i pískoviště pro děti, ale například i dostatek laviček k odpočinku, jež ocení zase starší návštěvníci. Pilák má být místem setkávání pro lidi každého věku, kde budou moci trávit svůj volný čas co nejpříjemněji.

Hřišť nabízí Pilák hned několik - travnaté hřiště na fotbal, víceúčelové s umělým povrchem i hřiště písčité, stoly na ping-pong, fitpark s nářadím na cvičení, ale také minigolf nebo discgolf a další - třeba les na honěnou nebo balanční dráha. Lavičky v blízkosti hraničních kamenů - soch českého lva a moravské orlice - lákají ke klidnému posezení, amfiteátr zase slibuje kulturní zážitky.

Součástí areálu bude i půjčovna loděk a šlapadel, a nedávno přibyl na březích další písek, aby se usnadil vstup do vody. Hladina rybníka je zatím (a pouze na přechodnou dobu) nízko, voda byla upuštěna právě proto, aby bylo možné upravit a také zpevnit břeh.

„Je to fajn, lidi to určitě ocení, nám se to líbí také. Jezdíme tudy po cyklostezce pravidelně, a pěkně to tu teď ožilo," shodli se manželé Moravcovi.

Novému areálu pro trávení volného času požehnal i Vladimír Vojtěch Záleský, duchovní žďárské farnosti Nanebevzetí Panny Marie. Vidím mezi vámi známé tváře žďárské i ze sousední Polničky, potkal jsem tu i své přátele odjinud, a z toho plyne, že už teď slouží areál jako místo kde se lidé setkávají, aby jim bylo spolu dobře," řekl Záleský.

Rekreační centrum Pilák, jehož zbudování stálo třicet milionů korun, je součástí Santiniho okruhu za poznáním a aktivním vyžitím. Město získalo na jeho výstavbu pětaosmdesátiprocentní dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.