Druhá etapa kácení nemocných kaštanů měla začít tento týden. Nakonec se ale skoro o měsíc zpozdí. „Máme trochu problém s dodavatelskou firmou, která rizikové kácení provádí. Takže kácet se začne asi až koncem listopadu,“ potvrdil správce novoměstské zeleně Zdeněk Krejčí.

K zemi půjde pět stromů rostoucích v blízkosti Horácké galerie. Všechny vytipované dřeviny už nejsou v nejlepší kondici. „Jejich zdravotní stav je špatný,“ potvrdil Zdeněk Krejčí.

Náhradní výsadba slibuje atraktivnější skladbu dřevin v parku. Kromě již zmíněného tulipánovníku se tam objeví také lípa, javor nebo třešeň. „Pro zpestření parku budou navíc doplněny trvalkové záhony po obvodu kostelní zdi,“ připomenul další připravovanou novinku Krejčí.

První etapa kácení stromů na Vratislavově náměstí se uskutečnila na sklonku loňského roku. Tehdy se specializovaná firma pustila do nemocných stromů před první základní školou.

Ilustrační foto
Pečovatelky padají vysílením, velkomeziříčský domov důchodců potřebuje pomoc

V minulosti provázela kácení v Novém Městě na Moravě celá řada emocí. Pro místní patrioty bývala tato otázka velmi citlivým tématem. Teď to ale vypadá, že se místní s odstraněním vzrostlých stromů, které již nejsou v dobrém zdravotním stavu, smířili. „Nezaznamenal jsem žádné negativní reakce. Ale bude to nejspíš tím, že jsme s místními obyvateli o této změně hodně diskutovali. Setkali jsme se společně i na místě samotném, kde jsme o tom debatovali i s odborníky a ekologickými aktivisty,“ vysvětlil novoměstský starosta Michal Šmarda.

Park na někdejším Velkém, dnes Vratislavově náměstí byl založený v roce 1888. Z prostranství okolo sloupu svaté Anny byly na počest čtyřicetiletého panování císaře Františka Josefa I. odstraněny zásoby uskladněného stavebního dřeva a na jejich místě vysázeny stromy a keře.

Náznaky parkové úpravy se ale v centru města objevily už o pár let dříve. V roce 1870 byly u sloupu svaté Anny vykáceny vzrostlé topoly a namísto nich vysazeny lípy.