„Letos je zároveň tradiční novoroční ohňostroj první oficiální akcí, která se uskuteční na zrekonstruovaném náměstí Republiky," uvedl starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil. Novovoroční podvečer si pro ohňostroj ve Žďáře vybrali už před řadou let, a to především kvůli malým dětem, které o Silvestru nevydrží vzhůru až do půlnoci a o slavnostní ohňostroj by tak přišly. Od 17.30 hodin na náměstí vystoupí pěvecký sbor Musica Sarensis, odpálení raket je naplánováno na 18 hodin.

Letošní žďárskou novinkou je rovněž zvonkohra umístěná na nároží Staré radnice. Pravidelně začne hrát právě od 1. ledna, vždy tři minutu před celou hodinou, aby se její zvuk nemísil s hlasem kostelních zvonů.

Novoroční namísto silvestrovského ohňostroje mají také ve Velké Bíteši. Kromě novoročního přání vedení města, živé hudby a teplých nápojů během produkce zdarma se příchozí mohou těšit na odpálení rachejtlí. Přivítání nového roku na Masarykově náměstí začne 1. ledna v 17 hodin. Ve Velké Bíteši s ohňostroji k přivítání nového roku začali v roce 2010, nejdříve na Silvestra, avšak v roce 2012 poprvé „vyzkoušeli" podvečer 1. ledna. „Přišlo více lidí než o Silvestru, protože rodiče s sebou vzali i malé děti," sdělil bítešský místostarosta Tomáš Kučera.

Tradiční silvestrovský půlnoční ohňostroj oproti tomu každým rokem odpalují v Bystřici nad Pernštejnem. „Je to dlouholetý zvyk, na náměstí chodí před půlnocí každým rokem hodně lidí, děti nevyjímaje, protože na Silvestra stejně brzy spát nechodí," uvedl starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska. Oslavy na bystřickém Masarykově náměstí začínají hodinu před půlnocí, k dispozici je občerstvení, k poslechu a případně i tanci hraje reprodukovaná hudba a po půlnočním přípitku a ohňostroji téměř s železnou pravidelností na náměstí zazpívá žďárský operní pěvec Jakub Pustina. Oficiální konec silvestrovských oslav je o půl druhé ráno, ale nezřídka se protáhnou.

Poslední den v roce oslaví také ve Velkém Meziříčí. Také tam tradiční ohňostroj nad Náměstím bude odpálen na Silvestra krátce po půlnoci. Ohňostroj, ať už poslední den starého roku, či první den nového nepořádají v Novém Městě na Moravě.

„V Novém Městě podobné oslavy tradici nikdy neměly a ohňostroje se ve městě konají jindy, většinou v rámci významných sportovních akcí. Nyní to bude určitě v únoru při Světovém poháru v biatlonu," vyjádřil se starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Dodal, že před časem o zavedení silvestrovského, či novoročního ohňostroje uvažovali a obyvatele města požádali o názor formou ankety. „Z názorů lidí vyšlo, že většina z nich o ohňostroj na konci, nebo na začátku roku nijak zvlášť nestojí," dodal Šmarda.

Ohňostroje na Žďársku

Žďár nad Sázavou
čtvrtek 1. ledna, náměstí Republiky, od 17.30 hodin vystoupí Musica Sarensis, v 18 hodin bude odpálen ohňostroj

Velké Meziříčí
středa 31. prosince, Náměstí, tradiční silvestrovský ohňostroj od 24 hodin

Bystřice nad Pernštejnem
středa 31. prosince, Masarykovo náměstí – amfiteátr, od 23 hodin, reprodukovaná hudba, půlnoční přípitek, jako host tradičně vystoupí žďárský operní pěvec Jakub Pustina, občerstvení zajištěno

Velká Bíteš
čtvrtek 1. ledna, Masarykovo náměstí, od 17 hodin, novoroční přání starosty města, vystoupí Kamarádi s Vojtou Polanským, novoroční ohňostroj v produkci Miloše Janečka, po dobu programu na náměstí teplé nápoje zdarma