„Nyní se snažíme je pozvolna doplňovat informacemi a také fotografiemi,“ říká Libor Karásek z Národního památkového ústavu v Telči.

Přestože unikátní dílo barokní gotiky má již léta své místo v seznamu kulturních památek UNESCO, na vlastní internetovou prezentaci památky si zájemci museli počkat. Nyní však na adrese www.zelena-hora.eu mohou najít všechny důležité informace. „Navíc díky koncové doméně .eu se na stránky také snadněji dostanou turisté ze zahraničí,“ domnívá se žďárský starosta Jaromír Brychta.

Webová prezentace poutního kostela lidem umožní získat informace o historii objektu, jeho otevírací době, výši vstupného nebo o případném uzavření památky, například z důvodu konání církevních obřadů. Prostřednictvím uvedeného kontaktu na pověřenou osobu si zájemci o prohlídku mohou navíc tuto službu předem telefonicky objednat.

Na internetových stránkách nechybí ani seznam dalších významných památek spravovaných Národním památkový ústavem, které by mohli turisté na Vysočině případně chtít navštívit.

--------------

Vzniknou dvě parkoviště

Návštěvníky žďárské památky zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO, kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, čeká několik novinek. Případné přívaly turistů by měla „pohltit“ dvě nová parkoviště, pokračovat by se mělo i v opravách škod napáchaných loňskou vichřicí a revitalizaci okolí kostela.

„V současné době pracujeme na výkupu pozemků, jež potřebujeme pro následné vybudování dvou parkovišť. Obě by měla být umístěna tak, aby nerušila pohled na památku,“ vysvětlila žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová.

První parkovací plocha se sociálním zařízením by měla stát při pravé straně příjezdové cesty na Zelenou horu, na poli za řadovými domy.

Druhé parkoviště bude určeno pro auta tělesně postižených a nacházet by se mělo mezi kostelem a novým hřbitovem, má být však umístěné až za horizontem, aby nenarušovalo panorama objektu při pohledu z dálky.

„Kromě toho se bude pokračovat ve výsadbě zeleně, která bude na úpatí Zelené hory vyšší, směrem k vrcholu se pak bude jednat o nižší druhy, jež by objekt nezakrývaly,“ zdůraznil starosta Žďáru Jaromír Brychta.

V plánu je i naučná stezka, jejíž vybudování přijde na asi pět milionů korun. Ta na své trase nevynechá samotnou Zelenou horu a zámek, obkrouží také Bránský a Konventský rybník. „Zda se však všechny tyto akce uskuteční letos, to nelze nyní slíbit. Závisí to na tom, kdy nám přijdou dotace,“ sdělil Brychta.

Kromě úpravy okolí čeká poutní kostel také dokončování likvidace škod, které napáchala loňská vichřice. „Až to počasí dovolí, budeme pokračovat v rekonstrukci krovů a střešního pláště,“ informoval Libor Karásek z Národního památkového ústavu v Telči.

-------------

Návštěvní sezona památky začíná 1. dubna a končí 31. října

Otevírací doba:
duben, říjen - soboty, neděle, svátky: 9 – 17 hodin
květen až září: denně mimo pondělí: 9 – 17 hodin

Uzavření objektu z důvodu konání církevních obřadů:
2. 5. 2009 10:30 – 12:30
16. 5. 2009 16:30 – 17:00
17. 5. 2009 celý den
20. 6. 2009 10:30 – 12:30