„Tam jde i o to, že chceme jednu zaniklou cestu vrátit jejímu původnímu účelu,“ konstatoval starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil s tím, že město cestu aktuálně pronajímá, z čehož ji ale plánuje vyjmout. „Pokud všechno vyjde, v létě by už základ stezky mohl být,“ poznamenal starosta.

Nový okruh mezi Žďárem, Novým Veselím, Vatínem a Budčí s přírodním povrchem obejde soustavu Vetelských rybníků a bude volně navazovat na loni zprovozněnou cyklotrasu spojující Žďár s Novým Veselím, na níž se finančně podílela obě sídla. Žďárským startovním místem naučného okruhu se stane Kamenný rybník, kolem něhož vede i červené turistické značení ze Žďáru směrem k Březí nad Oslavou i již zmíněná cyklotrasa spojující Žďár s Novým Veselím.

Ilustrační foto
Zloděj se zaměřil na nářadí a materiál, udělal škodu za 40 tisíc

V Novém Veselí bude „nástup“ u sportovní haly. Vycházkový okruh kolem Vetelských rybníků je plánován tak, aby z něj turisté mohli odbočit i do dalších vesnic v okolí. Nová vycházková trasa počítá se sedmi informačními tabulemi a mobiliářem v podobě posezení, turistického přístřešku či naučných interaktivních prvků.

Kromě rybníku Peršlík do soustavy Vetelských rybníků patří ještě rybníky Dolní Vetla, Horní Vetla, Blátivý rybník, Pivovarský rybník, Návesník, Pobožný rybník a Černý rybník. Rybníky na Vetelském potoce, které byly obnoveny v letech 1992 – 2000, jsou od roku 2004 zahrnuty do soustavy chráněných území NATURA 2000, a to z důvodu výskytu vzácných obojživelníků.