„Pod kostkami se ztrácela zhruba třetina objemu vody, která se rozstřikovala od žlabu. Podložím protekla až k přechodu pro chodce. Kdybychom kašnu neutlumili, její provoz by byl nehospodárný a také by hrozilo, že se nově položené kostky propadnou," popsal potíže Petr Fuksa z odboru rozvoje a územního plánování městského úřadu.

Dělníci teď budou muset část povrchu náměstí rozkopat a nově vyspádovat. „Kopat nebudeme ve velkém rozsahu, bude to tak do dvou metrů od žlabu, který kryje bronzová mříž. Kostky odebereme a trochu jinak vymodelujeme podloží. Kostky pak uložíme zpátky do speciální malty, kterou se povrch rovněž vyspáruje. Spád povede vodu do odtokového žlábku," vysvětlil potřebné úpravy Michal Pokorný, stavbyvedoucí oprav náměstí Republiky.

Vodu rozstříknutou po okolí kašny budou také odvádět štěrbinové žlaby. „Na pohled skoro nebude znát, že v dlažbě něco takového je. Vidět bude jen asi jedenapůlcentimetrová mezírka v dlažbě," doplnil Pokorný. Právě kvůli novým žlabům začnou dělníci s pracemi až po Dni Žďáru, který radnice připravila na sobotu 6. června.

Radní původně počítali s tím, že oprava bude do té doby hotová. Štěrbinové žlaby se ale musely objednat v Německu, protože na tuzemském trhu nejsou běžně dostupné.

„Práce musí začít právě u těch žlabů, a protože dodávka materiálu přijde až příští týden, už bychom to do soboty nestihli. Aby nebyla část náměstí rozkopaná při oslavách, začneme s opravou až po jejich skončení," dodal Michal Pokorný.

Práce pak potrvají asi týden, pokud nebude dramaticky nepříznivé počasí.