„Socha je už zrenovována a čeká v restaurátorské dílně na to, až bude opraven most. Pak ji instalujeme na původní místo," uvedl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Na opravovaném kamenném přemostění je nyní částečná uzavírka, provoz je kyvadlově řízen semafory. Stavební práce, které jsou v režii Ředitelství silnic a dálnic České republiky, mají trvat nejdéle do 15. října.

Most i památkově chráněná socha, která je v majetku Nového Města na Moravě, byly poškozeny v lednu při dopravní nehodě nákladního auta, jehož řidič na kluzké vozovce dostal smyk. Následně narazil do podstavce sochy na mostě, ta se rozlomila na několik částí a dopadla do potoka Olešná. Na místě zůstal pouze potlučený sokl.

Části skulptury poté z potoka vyprostili hasiči pomocí jeřábu. Škoda byla vyčíslena na tři sta tisíc korun. „Renovace svatého Jana Nepomuckého vyšla na zhruba dvě stě deset tisíc korun a náhradu škody budeme požadovat z pojistky řidiče, který na mostě havaroval a do sochy narazil," uvedl pro Žďárský deník starosta Šmarda.

Na protější straně silničního přemostění stojí ještě pískovcová socha dalšího ze světců svatého Josefa.

Svatý Josef byl na most instalován pět let po svatém Janu Nepomuckém, tedy v roce 1868, most potok překlenuje od roku 1861. Obě sochy byly v průběhu let různě poškozeny již mnohokrát, naposledy byly zrestaurovány v roce 1999. Kamenný most v Olešné patří mezi dva mosty ve žďárském okrese, které jsou osazeny historickými sochami. Druhý, rovněž památkově chráněný, se nachází u zámku ve Žďáře nad Sázavou.