„Nová kaple je postavena v duchu té původní, je to klasická venkovní kaple. Pokud jde o interiér, ten přiznává, že se kaple staví dnes. Ale budou v něm použity i prvky z původní kaple, ať už je to socha svaté Anny na oltáři, socha svatého Jana Nepomuckého, svatého Floriány či křížová cesta. V interiéru jsou zabudovány také původní vitráže z oken ze staré kaple,“ popsala starostka Nové Vsi Helena Tučková.

Nepatrných změn se dočkal i exteriér. „Přestože je stavba hodně podobná té původní, je tam i něco nového. Došlo ke změně orientace, hlavní vchod je na opačnou stranu a je zdůrazněný štítem,“ vysvětlila starostka.

Starou kapli, která byla mimo jiné zajímavá tím, že její prostory byly v šedesátých letech minulého století zvětšeny o bývalé hasičské skladiště, začala obec vyklízet 21. června v loňském roce. V červenci už v podstatě nezůstal kámen na kameni. „Zbyla tam jen holá základová deska. A v září už dávali klempíři na novou stavbu střechu,“ popsala začátek výstavby nové sakrální stavby Helena Tučková.

Přestože dělníci postupovali poměrně rychle, stavební práce ještě ani zdaleka neskončily. Zvenčí chybí fasáda, obložení soklů a schody. Hotovy nejsou ani interiéry. „Zatím jsme kromě klempířských prací dělali všechno svépomocí. Nyní jsou ale na řadě práce, které musí udělat odborné firmy,“ podotkla Helena Tučková.

Sakrální stavba má být zkolaudována do konce letošního roku. „Slavnostní vysvěcení je plánováno po dohodě s biskupstvím o novoveské pouti v příštím roce. Ta se koná na svatou Annu. Chceme počkat, až budou dokončeny i veškeré venkovní úpravy. Ty ale budeme realizovat až na jaře příštího roku, aby si terén po stavebních úpravách ještě takříkajíc sedl,“ vyjádřila se Helena Tučková.

Okolí kaple bude přeměněno v klidovou zónu. Kromě zeleně přibude také mobiliář v podobě nových laviček a dalších nezbytností. „Je to centrum obce, které by mělo být důstojné, reprezentativní a člověk by se tam měl cítit příjemně,“ vysvětlila starostka.

Celkové náklady na novou kapli, která bude zasvěcena svaté Anně, jsou vyčísleny na tři a půl milionu korun. „Vše je financováno z obecního rozpočtu a ze sbírky místních občanů a farníků. Na účtu sbírky už je více než milion korun, je ale stále otevřený, pořád se přispívá,“ řekla Helena Tučková.