Nad pořádáním akce však visel dlouho otazník, a to kvůli špatné úrodě ovoce na podzim loňského roku. Účastníci soutěže ale nakonec nezklamali, aby tradice zůstala zachována. „Dříve se vystavovalo okolo dvou stovek vzorků pálenek a likérů. Vzhledem k situaci, kdy měly pěstitelské pálenice tento rok pouze přibližně třetinový výnos destilátů, jsme očekávali, že se propadneme k počtu asi sto až sto dvacet exemplářů. Po uzavírce jsme však tleskali radostí, protože se letos sešlo celkem 163 vzorků destilátů a likérů,“ vyjádřil se Jaromír Plodek, hlavní organizátor soutěžní výstavy.

Ilustrační foto.
Křižanovští pořád bojují s jedy po bývalé varně drog

Skalní vystavovatelé podle něj prostě sáhli do svých archivů, díky čemuž letos budou moci návštěvníci ochutnat kromě „mladých“ rovněž dvouleté i víceleté pálenky. „Tento počet svědčí o oblíbenosti akce,“ pochválil zúčastněné vystavovatele Jaromír Plodek.

A jaké lahůdky na příchozí čekají? Netradiční zajímavostí je například mrkvovice, pomerančovice, citronová pálenka, malinovice nebo dokonce pálenka z řepy či z jahod. Na své si ale přijdou také milovníci klasiky. Doručené vzorky byly rozděleny do celkem devíti kategorií – v nich odborná porota hodnotila slivovice, jablkovice, hruškovice, vínovice, třešňovice, meruňkovice, pálenku z černého bezu, likéry a skupinu zahrnující ostatní ovoce.

„Pálenky umístěné na prvním místě v každé kategorii poté soutěží mezi sebou o takzvaného šampiona výstavy. Již nyní můžeme prozradit, že se jím tentokrát stala třešňovice Jaroslava Horkého z Rudy. Hodnocení je anonymní a velmi spravedlivé. V mnoha případech komisaři po zveřejnění výsledků zjistili, že si svoji pálenku sami shodili na nižší místo,“ prozradil se smíchem Jaromír Plodek.

Veřejný Košt pálenek se uskuteční v sobotu 7. dubna od patnácti hodin v sále „hasičky“ ve Velkém Meziříčí. Za vstupenku lidé zaplatí sto padesát korun, přičemž samotná ochutnávka se pak již neplatí. Připraven je rovněž doprovodný program - na akci vystoupí taneční skupina Kosatky a velkomeziříčští karatisté.

Už po sedmnácté předvedli ochotníci ze žďárských farností v přírodním areálu v sídlišti Libušín velikonoční pašijovou hru Co se stalo s Ježíšem.
Letošním žďárským pašijím přálo počasí i zájem diváků