„Záchranná služba ve Žďáře jako jediná v okrese dosud ten přístroj nemá," uvedla starostka Dagmar Zvěřinová.

„Jde o přístroj určený pro nepřímou masáž srdce při zástavě, konkrétně typ Lucas 2. Je velice přínosnou mechanickou pomůckou. Při zástavě srdce ho lze použít všude tam, kde by masíroval člověk," vysvětlil Milan Korsa, primář novoměstského střediska Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

Zmíněný přístroj umožňuje provádět resuscitaci nepřetržitě, během transportu pacienta například i na nosítkách a hlavně při jízdě v sanitce. Na rozdíl od člověka se neunaví, a „zastane" zdravotníka, jenž se pak může věnovat dalším činnostem souvisejícím s resuscitací pacienta a péčí o něj.

Přístroj Lucas 2 stojí asi 300 tisíc korun. V povinném základním vybavení sanitek není. „Jednotlivé regiony se ale shodly, že by bylo vhodné tento přístroj v sanitkách mít. I město Žďár se tedy rozhodlo vyhovět žádosti záchranářů a přispělo na jeho koupi, konkrétně sto tisíci korun," informovala Zvěřinová. „Snažíme se se žádostí oslovit rovněž firmy ze Žďáru a blízkého okolí," dodal Milan Korsa.

Podle radních je pořízení resuscitačního přístroje jednoznačně přínosem. „Kdyby zachránil jediný lidský život, tak to má smysl," doplnil Zvěřinovou místostarosta města Ladislav Bárta.